Çocukluk çağı proktokolit hastalarının alerjik yürüyüşü
Allergic march of childhood proctocolitis
  1. Tez No: 543770
  2. Yazar: NUR ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÖZMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Alerjik proktokolit sıklıkla anne sütü ile beslenen sağlıklı bir bebekte dışkıda kan ve mukusla karakterizedir. Görülme sıklığı bilinmemektedir. Proktokolitli bebeklerin izleminde alerjik hastalık gelişimiyle ilgili literatürde bilgi yoktur. Bu çalışmayla amacımız çocukluk çağı alerjik proktokolitinin özelliklerini ve alerjik yürüyüşünü (astım, alerjik rinit, atopik egzema, ilaç alerjisi ve yeni besin alerjisi) incelemektir. Gereç-yöntem: Bu çalışmada 01/01/2008 - 01/01/2018 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi, Çocuk Alerji ve İmmunoloji Polikliniklerini'ne başvuran alerjik proktokolit tanısı alan olgular retrospektif olarak incelendi. Oluşturulan standart ankete hastaların demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Yeni alerjik hastalık gelişimini sorgulamak amacıyla hastalara değiştirilmiş ISAAC Faz II soruları telefonla soruldu. Bulgular: Alerjik proktokolit sıklığı %0.18 bulundu. Olguların 60'ı (%50.85) erkekti. En sık görülen semptom kanlı-mukuslu dışkılamaydı. İshal %15.26, kusma %30.51, huzursuzluk %19.49 ve kolik %17.8 eşlik etmekteydi. Yakınmaların başlama zamanı ortalama 2.39±1.85 ay, düzelme zamanı 12.49±5.50 aydı. Olguların %56.78'i sadece anne sütü alıyordu. Sorumlu besin alerjeni %55.08 inek sütüydü. Ailede alerjik hastalık öyküsü %42.37'ydi. Olguların %6.8'inde anemi, %24.6'sında eozinofili saptandı. Deri prik test %22.8, besin özgü IgE %30.03 pozitifti ve en sık yumurta takiben inek sütü pozitifliği görüldü. Prematürlük, YDYBÜ yatış ve mama kullanımı ile bulguların başlama zamanı ve ishal ile bulguların geç düzelmesi arasında anlamlı ilişki bulundu. Değiştirilmiş ISAAC Faz II anketine göre izlemde astım, alerjik rinit, atopik egzema bulguları görülme oranı sırasıyla %24.7, %28.6, %12.1'di. Doktor tanılı astım, alerjik rinit ve atopik egzema olgularda sırasıyla %5.5, %8.8, %34.1 bildirildi. Sonuç: Alerjik proktokolitte kanlı-mukuslu dışkılamaya ek ishalin olması düzelme yaşını geciktirme açısından dikkat çekicidir. Prematürlük ve YDYBÜ'de yatış AP'de yakınmaların erken başlamasına neden olan faktörler olabilir. Alerjik proktokolitte alerjik yürüyüşten bahsedilmese de diğer alerjik hastalıklarla birlikteliği olabilir. Son yıllarda AP sıklığındaki artış nedeniyle hastalığı tanımak önem taşır.
Özet (Çeviri)
Objective: Allergic proctocolitis is characterized by mucoid, bloody stools in otherwise healthy breastfed infants. The prevalence is unknown. There is any information in the literature about the development of allergic disease in alergic proctocolitis. The aim of this study is to investigate the characteristics of childhood allergic proctocolitis and allergic march (asthma, allergic rhinitis, drug allergy, atopic eczema and multiple food allergy). Materials and methods: We evaluated the patients who were diagnosed as allergic proctocolitis between 01/01/2008 and 01/01/2018 in Health Sciences University Dr. Sami Ulus Maternity, Children Health and Disease Training and Research Hospital,, retrospectively. Demographic and clinical characteristics of the patients were recorded. In order to development of new allergic diseases, patients were asked about the modified ISAAC Phase II questionaire by telephone talking. Results: The prevalence of allergic proctocolitis was 0.18%. Sixty (50.85%) of them were male. The most common symptom was bloody stool with mucus. In addition 15.26% had diarrhea, 30.51% had vomiting, 19.49% had discomfort and 17.8% had colic. Age of onset symptoms were 2.39 ± 1.85 months, and the time of resolution symptoms were 12.49 ± 5.50 months. 56.78% were exactly breastfeeding. The responsible food allergen was 55.08% cow's milk. The family history of allergic disease was 42.37%. Anemia was found in 6.8% and eosinophilia in 24.6%. Skin prick test was 22.8% positive, specific IgE was 30.03% and cow's milk was the most trigger food. There was a significant relationship between prematurity, hospitalization and formula-feeding, and onset time of symptoms. There was a significant relationship between diarrhea and resolution time. According to the modified ISAAC Phase II questionnaire, the rate of asthma, allergic rhinitis and atopic eczema was 24.7%, 28.6% and 12.1%. In patients with physician-diagnosed asthma, allergic rhinitis and atopic eczema, 5.5%, 8.8%, 34.1%. Conclusion: In allergic proctocolitis, presence of additional diarrhea in blood-mucus stool is considerable in terms of recovery time. Prematurity and ICU hospitalization may be the factors that cause early onset of symptoms in AP. Allergic proctocolitis can be associated with other allergic diseases, although there is any relation of an allergic march. It is important to recognize the disease in recent years due to the increase in AP frequency.