Kolorektal kanser nedeni ile opere edilen hastaların analizi ve reoperasyon nedenleri
Analysis and reoperation causes of patients operated by colorectal cancer
  1. Tez No: 543777
  2. Yazar: SENA CÖMERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÖZPEK, UZMAN KEMAL TEKEŞİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızın amacı kolorektal kanser nedeni ile opere edilen hastaların histopatolojik, onkolojik ve cerrahi sonuçlarının ve komplikasyonlarının analiz edilmesi ve reoperasyon nedenlerinin değerlendirilmesidir. Mataryal ve Metod: Çalışmaya Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi'ne 2010-2015 tarihleri arasında genel cerrahi kliniğinde kolorektal karsinom tanısıyla opere olan toplam 473 hasta dahil edildi. Hastalara ait bilgiler hastane kayıtlarından retrospektif olarak elde edilerek analizler yapıldı. Bulgular: Toplam 473 hastanın 267'si (%56.4) erkek, 206'sı (%43.6) kadın idi. Çalışmamızda sağkalım oranı %44 olarak bulundu. Cinsiyetler arasında erken komplikasyon (p=0.221) ve reoperasyon (p=0.118) oranları açısından fark yoktu. Kolorektal kanser tanısı konulan olgu sayılarının yıllara göre artış gösterdiği görüldü. En sık görülen reoperasyon nedenleri; ileostomi kapatılması (%9.3) ve kolostomi kapatılması (5.3) idi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to analyze the histopathological, oncological and surgical results and complications of patients who underwent surgery for colorectal cancer, and to evaluate the causes of reoperation. Material and Methods: A total of 473 patients who were operated for the diagnosis of colorectal carcinoma in the General Surgery Clinics of Ümraniye Training and Research Hospital between 2010 and 2015 were included in the study. The data of the patients were retrospectively obtained from the hospital records and analyzed. Results: Of the 473 patients, 267 (56.4%) were male, and 206 (43.6%) were female. The survival rate in our study was 44%. There was no difference between the genders in terms of early complication (p = 0.221) and reoperation rates (p = 0.118). The number of cases diagnosed with colorectal cancer increased with years. The most common causes of reoperation were ileostomy closure (9.3%) and colostomy closure (5.3).