Erken ve geç başlangıçlı fetal büyüme kısıtlılığında doppler ile fetal orta serebral arter tepe sistolik hız ölçümlerinin prognoza olan etkisi
The effect of doppler and fetal middle cerebral artery peak systolic velocity measurements on prognosis in early and late onset fetal growth restriction
  1. Tez No: 543776
  2. Yazar: HALE ÇETİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTÜL ÇORBACIOĞLU ESMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmadaki primer amacımız intrauterin gelişme geriliği (IUGG) ile komplike olguların tanı aldıkları zamandan doğuma kadar yapılan seri doppler ölçümlerinde MCA PSV ve MCA PI doppler bulgularının perinatal mortalite ve morbiditeyi belirlemedeki yararını incelemek ve bu yararın; erken ve geç başlangıçlı IUGG olgularında farklılık gösterip göstermediğini incelemeyi amaçlamaktayız. Gereç ve yöntem: Çalışmaya, Nisan 2018 – Eylül 2018 tarihleri arasında SBÜ. Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Perinatoloji Kliniği'ne başvuran IUGG ile komplike, 19 – 44 yaş grubunda, 24 – 38 gebelik haftalığı olan toplam 65 gebe olgunun ilk başvuru anındaki fetal biyometri ölçümleri, umblikal arter ve MCA doppler parametreleri incelenmiş olup; doğuma kadar seri doppler ölçümleri alınmıştır. Doğuma alınan tüm olguların gestasyonel haftaları, doğum endikasyonları, doğum ağırlıkları, APGAR muayeneleri, kordon pH değerleri, YDYBÜ ihtiyacı, YDYBÜ kalış süreleri ve perinatal morbidite ve mortalite oranları kaydedildi. Çalışmamızın kötü perinatal sonuç kriteri olarak; perinatal morbidite ve mortalite alınmıştır. Çoğul gebeler, bilinen kromozomal ya da yapısal fetal anomalisi olan, fetal enfeksiyon lehine bulgusu olan, erken membran rüptürü olan, spontan doğum gerçekleşen olgular, ağır preeklampsi ve süperempoze preeklampsi olan gebeler çalışma dışı bırakılmıştır. Bulgular: Olgular erken başlangıçlı IUGG (n:36) ve geç başlangıçlı IUGG (n:29) olarak ayrılarak; grupların demografik özellikleri, doppler parametreleri ve perinatal sonuçları karşılaştırılmıştır. Erken başlangıçlı IUGG grubunun yaş, gravida ve parite ortalamaları, geç başlangıçlı gruba göre istatiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek bulunmuştur. Erken başlangıçlı grupta preeklampsi oranı ve umblikal arter PI değerleri daha fazla gözlemlenmiştir. Tanı anında ve doğum zamanında bakılan MCA PI' nin gruplar arasında anlamlı bir farkı bulunmazken; tanı anında ve doğum zamanında bakılan MCA PSV değerleri geç başlangıçlı grupta daha fazla oranda 95. persantil üzerinde görülmüştür. Erken başlangıçlı grubun daha düşük gestasyonel haftalarda ve acil olarak doğuma alındığı gözlenmiş olup, yenidoğanlarının 1. ve 5. dakika APGAR skorlarının ve kordon PH değerlerinin anlamlı olarak daha düşük olduğu, perinatal morbidite ve mortalitenin daha fazla olduğu görülmüştür. MCA PSV 95. persantil üzerindeki grubun, altındaki gruba göre; daha düşük gestasyonel haftalarda doğumun gerçekleştiği, tamamının acil olarak C/S' a alındığı ve yenidoğanlarının 1. ve 5. dakika APGAR skorlarının ve kordon PH değerlerinin daha düşük olduğu gözlenmiştir. Perinatal morbidite ve mortalite daha fazla oranda görülmüştür MCA PI 5. persantil altındaki grubun, üzerindeki gruba göre; yenidoğanlarının daha düşük doğum tartılı oldukları, 5. dakika APGAR skoru ile kordon PH değerlerinin anlamlı olarak daha düşük olduğu görülmüştür. Perinatal morbidite ve mortalite açısından anlamlı fark görülmemiştir. Kötü perinatal sonuç izlenen grupta; MCA PI' ın tanı ve doğum zamanında bakılmasının anlamlı bir farkı bulunmamışken, MCA PSV ve umblikal arter PI değerleri, kötü perinatal sonuç izlenen grupta daha fazla oranda 95. persantil üzerinde görülmüştür. Doğum zamanında umblikal arterde DAK izlenmesi ve CPR oranının 1' den düşük izlenmesi kötü perinatal sonuç ile ilişkili bulunmuştur. Doğum zamanında ölçülen MCA PSV'nin duyarlılığı % 54, özgüllüğü % 100, pozitif prediktif değeri %100, negatif prediktif değeri % 62.2; MCA PI' ın duyarlılığı % 27, özgüllüğü % 85.7, pozitif prediktif değeri % 71.4, negatif prediktif değeri % 47 ve CPR' nin ise duyarlılığı % 75.6, özgüllüğü % 92.8, pozitif prediktif değeri % 93.3, negatif prediktif değeri % 70.2 bulunmuştur. Sonuç: Fetal hipoksiye bağlı MCA kan akımı değişikliklerinin, doppler yöntemiyle saptanarak PSV değerlerinin bulunmasının, gelişme geriliği ve hipoksik fetusun erken tanınmasında yardımcı bir tanı yöntemi olabileceğini ayrıca, neonatal prognoza ait bilgi verebilecek, noninvaziv bir yöntem olarak klinikte yer alabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The primary aim of this study is to investigate the utility of MCA PSV and PI doppler in determining the perinatal mortality and morbidity in serial doppler measurements from the time of diagnosis to the delivery of complicated cases with intrauterine growth retardation (IUGG). We also aim to investigate whether there is any difference between early and late onset IUGG cases. Materials and Method: Between April 2018 and September 2018, Kanuni Sultan Suleyman Training and Research Hospital, Perinatology Clinic, 19 - 44 age group, 24 - 38 weeks of gestation, 65 pregnant women who were complicated by IUGG have evaluated fetal biometry measurements, umbilical artery and MCA doppler parameters in serial doppler measurements, were included in that study. Gestational weeks, birth indications, birth weights, APGAR examinations, cord pH values, NICU hospitalization, NICU stay duration and perinatal morbidity and mortality rates of all cases were recorded. As a bad perinatal outcome criterion of our study; perinatal morbidity and mortality were obtained. Patients with multiple pregnancies, known chromosomal or structural fetal anomalies, fetal infection finding, early membrane rupture, spontaneous birth, severe preeclampsia and superimposed preeclampsia were excluded from the study. Results: The cases were divided into early-onset IUGG (n: 36) and late-onset IUGG (n: 29); compared in demographic characteristics, doppler parameters and perinatal outcomes. The mean age, gravida and parity of the early-onset IUGR group which were found to be statistically significantly higher than the late-onset group. Preeclampsia ratio and umbilical artery PI values ​​were observed more in early onset group. There was no significant difference between MCA PI groups at the time of diagnosis and delivery. MCA PSV values ​​at the time of diagnosis and delivery were higher in the late-onset group than in the 95th percentile. It was observed that early-onset group received lower gestational weeks and urgent delivery, and the 1st and 5th minute APGAR scores and cord PH values ​​of the newborns were significantly lower and perinatal morbidity and mortality were higher. The above group MCA PSV 95th percentile, according to the group below; at lower gestational weeks, all were taken immediately to C / S and the first and fifth minute APGAR scores and cord PH values ​​of the newborns were lower. Perinatal morbidity and mortality were higher. The below group MCA PI 5th percentile, according to the group above; was found that the neonates had lower birth weight and the 5-minute APGAR score and the cord PH values ​​were significantly lower. There was no significant difference in perinatal morbidity and mortality. In the group with poor perinatal outcome; while there was no significant difference in MCA PI at diagnosis and delivery time, MCA PSV and umbilical artery PI values ​​were higher in 95th percentile than poor perinatal outcome group. Presence of DAK in the umbilical artery at birth time and CPR ratio less than 1 were associated with poor perinatal outcome. MCA PSV at the time of delivery, sensitivity 54%, specificity 100%, positive predictive value 100%, negative predictive value 62.2%; MCA PI at the time of delivery, sensitivity 27%, specificity 85.7%, positive predictive value 71.4%, negative predictive value 47% and also CPR ratio, sensitivity 75.6%, specificity 92.8%, positive predictive value 93.3%, negative predictive value 70.2%. Conclusion: Fetal hypoxia - related changes in blood flow can be detected by the doppler method to detect MCA PSV, can be a helpful diagnostic method in detecting growth retardation and hypoxic fetus and also, may be a noninvasive method which can give information about neonatal prognosis.