Erçek gölü dip çökellerinin paleolimnolojisi
Paleolimnology of Ercek Lake bottom sediments
  1. Tez No: 543923
  2. Yazar: HAKAN ALKIŞLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL FERAY MEYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Erçek Gölü dip çökellerinin paleolimnolojik açıdan çalışılması ve elde edilen verilerin geçmiş iklimsel değişiklikler ile ilişkisini kurmaktır. Bu amaç doğrultusunda TÜBİTAK 114Y825 numaralı proje kapsamında Erçek Gölü'nde alınan bir adet sediman karot üzerinde çalışılmıştır. Alınan kısa karot üzerinde kronolojik (137Cs-210Pb, varv sayımı) sedimantolojik (manyetik duyarlılık, yoğunluk, ince kesit ve tane boyu) ve jeokimyasal analizler (TOC-TIC) yapılmıştır. Kronolojik analizlere göre karot boyunca elde edilen yaş son 750 yılı kapsamaktadır. Sedimantolojik ve jeokimyasal analiz sonuçları birbirleri ile korele edilmiş ve uyumlu oldukları gözlenmiştir. Elde edilen verilere göre son 750 yıllık süreçte birbirinden farklı iklim özelliklerinin sergilendiği MS 1260-1405, MS 1405-1565, MS 1565-1882, MS 1882-1958 ve MS1958-2015 olmak üzere beş ayrı dönem tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study the paleolimnological properties of the bottom sediments of Lake Erçek and to correlate the data with the pas climatic changes. For this purpose within the scope of TUBITAK Project no. 114Y825, a sediment core was taken from Lake Erçek and evaluated with this aim. Chronological (137Cs-210Pb, varve counting), sedimentological (magnetic sensitivity, density, thin section and grain size) and geochemical (TOC-TIC) were performed on this short core. According to the chronological analysis, the age obtained throghout the core covered the last 750 years. Sedimentological and geochemical analysis results are correlated and the supported each other. Accoording to the data obtained during the las 750 years five different periods have been identified between 1260-1405 AD, 1405-1565 AD, 1656-1882 AD, 1882-1958 AD and 1958-2015 AD in different climatic conditions.