Mersin Yenişehir ilçesinde yapılan, zemin emniyet gerilmesi düşük olan betonarme yapılarda radye temel uygulamaları
Raft foundation application in reinforced concrete constructions that are low in allowable bearing value in Yenisehir, Mersin
- Tez No: 543948
- Danışmanlar: PROF. AZİZ ERTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Geological Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmayla günümüzde betonarme yapılarda sıklıkla uygulanan temel tiplerine açıklık getirmek ve zemin emniyet gerilmesi düşük olan yerlerde sıklıkla uygulanan radye temel uygulamasının yapıları nasıl daha güvenli hale getirdiğini araştırmak amaçlanmıştır. Temeller, bir yapıya etki eden yükleri güvenle zemine aktaran yapı elemanlarıdır. Temeller bu yüklerin aktarımını yaparken yapının taşıyıcı sistemine etki edecek dönme ve çökmeleri önleyecek şekilde dizayn edilir. Temeller, dizayn edilirken mevcut yapının oturduğu zeminin saha ve laboratuvar deneyleri sonucunda tespit edilen taşıma kapasitesi dikkate alınarak, zemin gerilmesi aşılmamasına dikkat edilir. Zemin taşıma gücünün zayıf ve değişken olduğu yerlerde, zemine etki eden yükün yüksek olduğu yapılarda radye temel uygulaması sıklıkla uygulanır. Bu çalışmada, Mersin ili Yenişehir İlçesinde zemin emniyet gerilmesi düşük betonarme yapılarda radye temel uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With this research, it is aimed to clarify the types of foundations used frequently in reinforced concrete and to inform that using raft foundation application used in places that are low in allowable bearing value. Foundations are structural elements that safely transfer the loads that affect the construction.While foundation are transfering these loads , they should be also designed to prevent colpases and turnings.While being designed , foundation should be built in accordance with suitable carrying capacity that is the result of field an lab experiments. In places where the bearing capacity of the ground is changable and weak ,when the load that affects the ground is too high, raft foundation is usually applied.In this study, we examined raft foundation application in reinforced concrete constructions that are low in allowable bearing value in Yenişehir, Mersin.