Türkiye'deki bazı linyit kömürü tozlarının patlama tehlikesinin analizi ve kamera görüntüsü tabanlı patlayabilirlik ölçme sistemi ile kontrolü
Explosion hazard analysis of some of Turkish coal dust and using controlling using camera image based explosibility meter
- Tez No: 544000
- Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİ URAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışmanın amacı, yeraltı kömür madenlerinin, süreç ve depolama tesislerinin güvenli tasarımı ve işletilmesi için Afşin-Elbistan/Kahramanmaraş, Soma/Manisa ve Tunçbilek/Kütahya bölgelerinden temin edilen linyit kömür tozu örneklerinin patlayabilirlik özelliklerini belirleyerek iş güvenliği açısından toz patlamalarını önleyecek önerilerde bulunmaktır. Linyit kömürü toz örneklerinin patlama özelliklerinin incelenmesi 20-L Siwek küre test cihazı ile yapılmıştır. Maksimum Patlama Basıncı (Pmax), Alt Patlama Limiti (LEL), Maksimum Patlama Basıncı Yükselme Oranı (dp/dt)max ve Toz Patlayabilirlik Sabiti (KSt) değerleri ölçülmüştür. Sonuçlar, incelenen linyit tozlarının uygun koşullar altında patlayabileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca bu çalışma kapsamında, kömür tozlarının patlamalarını engellemek üzere uygulanmakta olan şistleme tekniğinin etkinliğini doğru ve hızlı bir şekilde ölçebilecek bir yöntem ve cihaz geliştirilmiştir. Geliştirilen kamera görüntüsü tabanlı sistemle yapılan deneylerden elde edilen sonuçlarla laboratuvarda elde edilen taş tozu-kömür tozu karışımlarının sonuçları karşılaştırılmıştır. Cihaz %0,57 hassasiyetle taş tozu/kömür tozu oranını en geç beş dakika içinde belirleyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the explosive properties of lignite coal dust samples obtained from Afşin-Elbistan/Kahramanmaraş, Soma/Manisa and Tunçbilek/Kütahya regions for safe design and operation of underground coal mines, process and storage facilities and to make recommendations to prevent dust explosions in terms of safety. Investigation of explosion properties of lignite coal samples was done with 20-L Siwek sphere chamber. Maximum Explosion Pressure (Pmax), Lower Explosion Limit (LEL), Maximum Explosion Pressure Rise Rate (dp/dt)max and Dust Explosion Constant (KSt) values were measured. The results suggest that the lignite dusts examined can explode under suitable conditions. In addition, in the scope of this study, a method and device have been developed that can accurately and quickly measure the effectiveness of the schist technique applied to prevent the explosion of coal dust. The results obtained from the experiments with the developed camera image based system were compared with the results of the stone dust and coal dust mixtures obtained in the laboratory. The device is able to determine the rate of stone dust / coal dust by 0.57% at the latest within five minutes.