Bölgesel kalkınma ve Çukurova örneği
Regional development and Çukurova sample
  1. Tez No: 544011
  2. Yazar: GÖKÇE DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER TEKEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Geçmişten günümüze, bölgesel dengesizlikler bütün ülkeler için sorun teşkil etmiştir. Bölgesel Kalkınma Yaklaşımı, özellikle 2. Dünya Savaşı'ndan sonra, çok sayıda ülkenin ekonomi politikalarında yer almıştır. Az gelişmiş, gelişmekte veya gelişmiş olan çok sayıda ülkenin bölgeleri arasındaki mevcut kalkınma farklılıkları, ülkeleri bu farklılıkları gidermeyi sağlayacak veya minimum düzeye indirecek çalışmalar yapmaya itmiştir. Bu sebeple ülkeler, mevcut potansiyellerini iyi analiz edip, bu potansiyellere uygun çözümler üretmeye başlamışlardır. Ülkeler, sosyoekonomik ve kültürel özelliklerine göre farklı bölgesel kalkınma stratejileri uygulamaktadır. Bu çalışmada, geri kalmış bölgelerin potansiyellerini ortaya çıkarmak adına, vergisel teşvikler, kalkınma ajansları, girişimcilik, kooperatifçilik, inovasyon, Ar-Ge ve turizm gibi bölgesel kalkınma araçlarının ve faaliyetlerinin kalkınma farklılıklarını gidermeye yardımcı faaliyetler olduğu saptanmıştır. Çalışmanın Bölgesel Kalkınma ve Çukurova Bölgesi kısmında, Çukurova Bölgesi'nde yer alan Mersin, Adana ve Osmaniye illeri üzerinden bölgenin kalkınma seviyesi, sosyal ve ekonomik yapıları ile ilgili veriler doğrultusunda tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen bilgiler, mukayeseli üstünlük yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilmiştir. Üç ildeki öne çıkan sektörler belirlenmiştir. Çukurova Bölgesi'nin kalkınma düzeyini arttıracak öneriler sunulmuştur. Bu doğrultuda yapılacak çalışmalar sonucunda bölgenin, Marmara Bölgesi'ne alternatif bölge olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
From past to present, regional imbalances have been a problem for all countries. The regional development approach has been involved in the economic policies of many countries especially after World War II. The existing development differences between the regions of many countries, which are underdeveloped, developing or developed have led the countries to work to reduce or minimize these differences. For this reason, countries have begun to analyze their existing potentials and produce appropriate solutions to these potentials. Countries, implement different regional development strategies according to their socioeconomic and cultural characteristics. In this study, regional development tools and activities such as tax incentives, development agencies, entrepreneurship, cooperatives, innovation, R & D and tourism have been identified as activities that help to overcome development differences in order to reveal the potentials of underdeveloped regions. In the Regional Development and Cukurova Region part of the study, it has been tried to be determined in the direction of the development level, social and economic structures of the region through the Mersin, Adana and Osmaniye provinces in Cukurova Region. The information obtained was evaluated within the framework of comparative advantage approach. The leading sectors in three provinces were identified. Suggestions to increase the development level of Cukurova Region are presented. As a result of these studies, it is concluded that the region will be an alternative region to Marmara Region.