Türkiye'de kentsel dönüşüm süreçlerinde sürdürülebilirlik ve maliyet ilişkisinin incelenmesi: Antalya ili örneği
The investigation of the relationship between sustainability and cost of the urban transformation processes in Turkey: A case study of Antalya
  1. Tez No: 544190
  2. Yazar: ŞEYDA ADIGÜZEL ISTIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KAZAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Tarih boyunca kentler değişim ve gelişimlere uğrayarak günümüze kadar gelmiştir. Kentlerin bu süreçte değişime uğrama nedenlerinin başında; afetler, olağandışı durumlar, savaşlar, sanayinin ilerlemesi, nüfus artışı gibi etkenler yer almaktadır. Kentlerin geçirdiği bu değişim ve gelişimlerin bir sonucu olarak ise ortaya“Kentsel Dönüşüm”kavramı çıkmıştır. Kentsel dönüşüm, zaman içerisinde eskimiş, değer kaybına uğramış binaların çevrenin sosyal gelişimi de göz önünde bulundurularak yeniden tasarımı ve inşası olarak ifade edilebilir. Gerçek anlamda bir kentsel dönüşümden söz edebilmek adına parsel bazlı değil ada bazlı dönüşümler ve bu dönüşüm uygulamalarının çevreye, insan sağlığına minimum zarar hedeflenerek gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Doğaya olan zararı minimum, ekonomik ve sağlıklı bir yapıdan söz ederken bütün bu kavramların bileşkesi olarak sürdürülebilirlik kavramı karşımıza çıkmaktadır. Sürdürülebilirliğin inşaat sektöründe kullanımı çevresel etkileri sıfırlanmış, sağlıklı ve ekonomik yapılar anlamına gelmektedir. İnşaat sektörünün de konuya olan ilgisi ve ihtiyacı doğrultusunda sürdürülebilir bina tasarımları günümüzde sektörün olmazsa olmazları arasına girmiştir. Çalışmaya göre, Antalya ili kentsel dönüşüm projelerinde yer alan yapıların, sürdürülebilir binalar olarak tasarımının gerçekleştirilmesi sonucunda ortaya çıkacak yapım maliyetleri incelenecektir. Araştırma için Antalya ili Kepez-Santral mahallesi kentsel dönüşüm projesi incelenerek, projede yer alan örnek bir blok için sürdürülebilir malzemelerle tasarımının gerçekleşmesi durumunda oluşacak maliyet artışı araştırılacaktır. Çalışmanın, kentsel dönüşüm projelerinde sürdürülebilirlik uygulamaları için sektöre ve akademiye katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cities have been transformed to current situation throughout history and they will be affected by transformation and development during their lifespan. The cities change in this process mostly because of disasters, unusual conditions, wars, industrial progress and population growth. As a result of these changes and developments of cities, the term“Urban Transformation”has emerged. Urban transformation can be expressed as redesign and reconstruction of old, depreciated buildings also by considering the social development of the environment. In order to be able to speak of a real urban transformation, instead of parcel-scale renovation projects, island-based transformation projects that aim to minimize the negative effects on the human health and environment should be considered. Sustainability show up considering a construction as a combination of healthy and economic buildings with minimum environmental damage. The use of sustainability in the construction sector means healthy and economical structures with zero environmental effect. In line with the need and interest of the construction sector, sustainable building design has become essential for the sector. In this study, construction costs of the buildings included in the urban transformation projects of Antalya province as sustainable buildings were assessed and energy performance analyzes was presented. The cost increase in design of a sample block with sustainable materials in Kepez-Santral urban transformation project, Antalya was analyzed. This study tends to make a significant contribution to the sector and literature as application of sustainability in urban transformation.