Abdulganî B. İsmail En-Nablusî ve Divânu'l-Hakâik ve Mecmûʻu'r-Rekâik isimli eseri
Abdulganî B. İsmail En-Nablusi and his work Divanu'l-Hakaik ve Mecmuʻu'r-Rekaik
  1. Tez No: 544257
  2. Yazar: İSMAİL EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TASA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu tezde, Osmanlı dönemi şairlerinden Abdulganî b. İsmail en-Nablusî'nin hayatı ve divanı incelenmiştir. Çalışma bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Osmanlı dönemi Arap şiiri ve şairin yaşadığı Şam şehriyle ilgili genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde şairin kimliği, ailesi, eğitimi, hocaları ve edebî şahsiyeti hakkında incelemeler yapılmıştır. İkinci bölümde en-Nablusî'nin şiirleri içerik yönünden tahlil edilmiştir. Bu bağlamda şiirler konularına göre tasnif edilmiş ve bu konular edebî tenkit eserlerinde yer alan kıstaslara uygun olarak değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde en-Nablusî'nin şiirleri şekil ve üslup bakımından incelenmiştir. Kaside yapısı, cümle yapıları, anlatım teknikleri gibi başlıklar altında değerlendirilen şiirlerin edebî değerleri tespit edilmeye gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to analyse life and dewan of Abdulganî b. Ismail en-Nablusi who is one of the Ottoman Period poets. This study consists of an introduction and three chapters. The introduction is about Arabic poetry in the Ottoman Period and it also gives information about Damascus where en-Nablusi lived. In the first chapter it is dealt with en-Nablusi's personality, family, education and style of his poems. In the second chapter it is attempted to analyse en-Nablusi's poems in terms of their contents. In this context, the poems are categorised according to their themes and they are evaluated considering the criteria in literary criticism works. In the third chapter en-Nablusi's poems are analysed in terms of both form and content. It is tried to determine the literary value of the poems which are examined under the headlines such as qaside structure, sentence structures, narrative techniques.