2018 genel seçimleri öncesi AK Parti-MHP Cumhur İttifakı'nın seçmen nezdindeki toplumsal algısı
The social perception of electors regarding the people's between AK Party and MHP before the 2018 general elections
- Tez No: 544256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TOPBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma Türkiye siyasal hayatında önemli bir eşik olarak görülen 2018 genel seçimleri öncesi Ak Parti-MHP Cumhur İttifakı'nın seçmen nezdindeki toplumsal algısını anlamaya yönelik bir araştırmayı içermektedir. Çalışmanın kuramsal çerçevesinde toplumda önemli bir yer teşkil eden medya ve siyaset kurumları arasındaki diyalektik ilişki ele alınmıştır. İki kurum arasındaki ilişkinin seçmenin oy verme davranışını, tercihini ve algısını etkileyip etkilemediği kuramsal düzeyde tartışılmıştır. Bu doğrultuda liberal sistemde dördüncü güç olarak görülen, gündemi belirleyen, özellikle seçim dönemlerinde halkın önemli bir haber alma kaynağı olan medyanın seçmen üzerindeki işlevsel rolü çalışmanın teorik boyutunda incelenmiştir. Aynı zamanda seçim dönemlerinde bilgi ve haber aktarımı yapan medyanın gerçekleri yansıtıp yansıtmadığı ve medyadaki tekelleşme süreci kuramsal düzlemde tartışılmıştır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne tam anlamıyla geçişi sağlayacak olan 2018 genel seçimleri öncesi Cumhur İttifakı'nı oluşturan Ak Parti ile Milliyetçi Hareket Partisi'nin siyasi kimlikleri çalışma kapsamında tanımlanmış olup Cumhur İttifakı öncesi Türkiye'deki siyasal atmosfere dair genel bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmanın metodolojisini nitel araştırma yöntemleri içerisinde yer alan derinlemesine görüşme tekniği oluşturmaktadır. Bu kapsamda tamamı Ak Parti, MHP ve CHP seçmeni olan farklı yaş, cinsiyet, eğitim ve siyasal görüşlere sahip on beş katılımcıyla derinlemesine görüşme yapılmıştır. Çalışmanın sınırlılığından dolayı diğer siyasal partilerin seçmenlerine yer verilmemiştir. Katılımcıların ittifakla ilgili toplumsal algısını anlamak için daha önceden hazırlanan beşi demografik özellikler olmak üzere otuz beş soru yöneltilmiş, onların yaptıkları değerlendirmeler üzerinden ittifaka yönelik seçmenin toplumsal algısı analiz edilmiştir. Bu kapsamda çalışmada Cumhur İttifakı'na yönelik seçmen algısının katılımcıların siyasal tercihleri ve toplumsal algılarından bağımsız olmadığı görülmüştür. Katılımcılar kendi siyasal ve kültürel özellikleri çerçevesinde ittifaka yönelik farklı değerlendirmelerde bulunmuş olup Cumhur İttifakı'na yönelik algılarında medyanın belirleyici bir etmen olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study embodies an investigation aimed at an understanding of the social perception of electors regarding the people's alliance between AK Party and MHP before the 2018 general elections, which is considered as an important threshold within the Turkish political life. In the theoretical framework of the study, the dialectical relationship between media and political institutions which constitute an important place in the society is addressed. In this part, the extent to which the relationship between the two institutions affects the voting behavior, choice and perception of the electors is discussed at the theoretical level. Accordingly, the functional role of media – which is considered as the fourth power in the liberal system, which determines the agenda and constitutes a significant source of information for the public especially in electoral periods – over the electors is analyzed in the theoretical part of the study. At the same time, whether the media, as the transmitter of information and news in electoral periods, reflects the reality as well as the monopolization process in media is discussed in the theoretical platform. The political identities of AK Party and Nationalist Movement Party that have formed the people's alliance before the 2018 general elections, which enabled the full transition to presidential government system, have been defined within the study together with an overall evaluation of the political atmosphere in Turkey before the people's alliance. The methodology used in the study is in-depth interview technique which is among the qualitative research methods. Within this framework, in-depth interviews are conducted with fifteen participants of different ages, genders, levels of education and political views, all of whom are AK Party, MHP and CHP electors. The electors of other political parties are not included due to the limitedness of the study. In order to gain insight into the social perception of participants regarding the alliance, thirty five pre-prepared questions, five of which is on demographic characteristics, have been addressed and the electors' social perception on the alliance is analyzed based on the participants' evaluations. The results of the study have demonstrated that the elector perception on people's alliance is not independent from the political choices and social perceptions of the participants. While participants made differing evaluations on the alliance within the framework of their political and cultural characteristics, it is seen that media is a determinant in their perception regarding the people's alliance.