Timokinon'un diyabetik nöropatik ağrı üzerindeki etkisinin ve etki mekanizmasının değerlendirilmesi
The evaluation of the effect and the mechanism of action of thymoquinone on diabetic neuropathic pain
- Tez No: 544284
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Diyabet, toplumun büyük bölümünü etkileyen ve kandaki glikoz miktarının kontrol edilememesinden kaynaklanan metabolik bir hastalıktır. Diyabetik nöropati, diyabet hastalığının önemli bir komplikasyonudur. Diyabetik nöropatide yaşam kalitesini azaltan en önemli faktör ağrıdır. Çalışmamızda Timokinon'un diyabetik nöropatik ağrıdaki koruyucu etkisini ve etki mekanizmasını Pregabalinle karşılaştırarak incelemek amaçlanmıştır. Çalışmamızda Wistar Albino cinsi erkek ratlar kullanılmıştır. Ratlar; Kontrol (n=6), Diyabet (n=6), Diyabet+TQ (n=6) ve Diyabet+PGB (n=6) olarak gruplara ayrılmıştır. STZ (45 mg/kg i.p.) ile diyabet oluşturulduktan sonra Diyabet+TQ grubuna 50 mg/kg Timokinon ve Diyabet+PGB grubuna 30 mg/kg Pregabalin 14 gün süreyle oral gavaj yoluyla uygulanmıştır. Kan glikoz düzeyleri ölçülmüştür. Tail flick ve hot plate testleri uygulanmıştır. Biyokimyasal analizler için alınan kanlardaki; TNF-ɑ, IL-1β, IL-6, cGMP, TBARS, SOD ve CAT seviyeleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a metabolic disorder based on uncontrolled blood glucose concentration that affects majority of human population. Diabetic neuropathy is an important complication of diabetes. The most important factor that reduces life quality in chronic neuropathy is the pain. In our study, it is aimed to investigate the protective effect and mechanism of action thymoquinone in diabetic neuropathic pain alone and by comparing with pregabalin. Wistar Albino male rats were used in our study. Rats were divided into four groups as Control (n=6), Diabetes (n=6), Diabetes+TQ (n=6) and Diabetes+PGB (n=6). After diabetes was induced with STZ (45 mg/kg i.p.), 50 mg/kg thymoquinone was administered to Diabetes+TQ group and 30 mg/kg pregabalin was administered to Diabetes+PGB group by oral gavage for 14 days. Blood glucose levels were measured. Tail flick and hot plate tests were applied. Blood samples taken for biochemical analysis; TNF- ɑ, IL-1β, IL-6, cGMP, TBARS, SOD and CAT levels were evaluated.