Mechanical and fracture properties of pumice lightweight aggregate steel fiber reinforced concrete
Ponza (pumİce) hafif agregalı çelik lifli betonun mekanik ve kırılma özellikleri
- Tez No: 544346
 - Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖZTURAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüz mühendislik uygulamalarında kompozit malzemeler birçok farklı amaçla kullanılıyor. Hafif kompozit malzemeler çoğunlukla havacılık ve askeri mühendislik alanlarında kullanılmakla beraber yapı sanayiinde de kullanılıyor. Yapının ölü yükünü hafifletmenin birçok avantajı var. Bu amaçla, literatürde farklı türde hafif agregaların kullanıldığı çalışmalar bulunuyor. Mevcut tez çalışması kapsamında ponza (pumice) tipi hafif agregalar normal ağırlıktaki agregalarla birlikte kullanılmıştır. Farklı narinlik oranlarında (55, 57 ve 65) ve 30mm, 36mm ve 60mm boylarında üç tip çelik lif %0.5 ve 1% hacim oranlarında kullanılmıştır. Akışkan ve katı haldeki beton özellikleri incelenmiştir. Basınç dayanımı, dolaylı çekme dayanımı, Elastisite modülü gibi bazı mekanik özellikler sunulmuştur. 3 farklı tipte kırılma deneyi uygulanmıştır: 3 noktalı eğilme deneyi, Barcelona ve Genelleştirilmiş Barcelona deneyleri. Lif eklemenin, lif hacim ve narinlik oranının etkileri tokluk davranışı üzerinden incelenmiştir. Barcelona testi kapsamında hem toplam çevresel açılma deplasmanı hem de eksenel deplasmanlar betonun sünek davranışı açısından araştırılmıştır. Sonuç olarak, çelik lif hacim ve narinlik oranının artırılmasının betonun mekanik ve kırılma davranışlarını geliştirdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Composite materials are widely used with many purposes in contemporary engineering applications. Lightweight composites are mostly used in aerospace and military engineering applications but as well as in construction industry. Reducing the dead loads of the structures has numerous advantages. For this purpose there are several different lightweight aggregates used in the literature. In the context of the current study pumice type of lightweight aggregates used with normal weight aggregates. Steel fibers with different aspect ratios (55, 57 and 65) having the length 30mm, 36mm and 60mm respectively used with two different volume fractions of 0.5% and 1%.Fresh state properties as well as hardened state properties are investigated. Several mechanical properties such as compressive strength, indirect tensile strength, modulus of elasticity etc. are presented. Three different type of fracture tests conducted; namely 3 point bending test with notched specimens, Barcelona test and Generalized Barcelona test. Effect of fiber addition, fiber volume fraction and aspect ratio are investigated evaluating toughness of specimens. Considering Barcelona tests both total circumferential opening displacement (TCOD) and axial displacements used to evaluate the ductile behavior of concrete. Finally, it was observed that increase in fiber volume fraction and aspect ratio significantly improves mechanical and fracture properties of pumice lightweight aggregate concrete.