Distribution and design of community parks and open spaces in the cities - The case of Karşıyaka, İzmir
Kentsel alanlarda semt parkları ve açık alanların dağılımı ve tasarımı - İzmir, Karşıyaka örneği
  1. Tez No: 544345
  2. Yazar: HASHMATULLAH SULTANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE İPEK ÖZBEK SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez, insanların bir araya geldikleri, birbirleriyle buluştukları ve zaman geçirdikleri parklar ve kentsel açık alanların önemini ve konut ile ilgili literatürü incelemektedir. Parklar aynı zamanda çocuklar için oyun alanları, farklı insanlarla buluşma yerleri ve kent sakinlerinin günlük yaşamlarında stresten uzaklaşmaları için rekreasyon alanlarıdır. Diğer bir deyişle, kentsel açık alanlar ve parklar bir şehirde çevresel, ekolojik, sağlık, eğitim ve ekonomik gibi farklı açılardan önemli ve faydalıdır. Tez, İzmir, Karşıyaka ilçesinde bulunan mahalle parklarının tasarım ve dağılımı konusuna odaklanmıştır. İlçedeki yapı yoğunluğu ve açık ve yeşil alanların azlığı sebebiyle kıyı gerisindeki mahalle parkları çalışma alanı olarak seçilmiştir. İlçenin açık alanları çoğunlukla dar koridor görünümündeki sokaklardır. Bu nedenle, tezin ilk amacı ilçedeki parkların mahallelere göre dağılımını incelemektir. İkinci olarak, yerleşim alanlarındaki park tasarımlarının kalitesi incelenmiştir. Mevcut parkların boşluklarını ve gerekliliklerini tamamlamak veya yeni bir park inşa etmek için parkların planlanması ve tasarımında tüm standartlar ve özellikler yerine getirilmeli ve gelecekte uygulanmalıdır. Bu nedenle, bu çalışmada analiz sonuçları üzerinden yapılan değerlendirmelerde Karşıyaka bölgesindeki parkların tasarımı için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis reviews literature on urban open spaces and parks, the significance of Parks as Urban Open Spaces, that they are the places where people come together, meet each other and spend their time. They also function as playgrounds, and greeting places with new people, and recreational areas for the residents to keep them far from the stresses in their daily lives. In other words, urban open spaces are important and beneficial in a city from different perspectives, such as environmental, ecological, health, educational and economic benefits. The thesis focuses on the design and distribution of neighborhood parks on the particular case of Karşıyaka district of İzmir metropolitan city. Apart from the parks at the waterfront, due to the high density of the buildings in this district and the insufficiency of open spaces and green areas, the neighborhood parks have been selected as the case problem. Mostly, we observe narrow corridors of public streets as the open spaces in the district. For this reason, the first aim of the thesis is to examine the distribution of neighborhood parks in the district. Secondly, in the developed settlement, the quality of park designs has been examined. To complete the gap and necessities of current parks or building a new park, all standards and characteristics should be met in planning and design of parks and applied in the future. Therefore, this study discusses the results of our analysis and makes further suggestion for the design of parks in Karşıyaka district.