Bursa bölgesinde kullanılan damla sulama sistemlerinin performansları
Performance of drip irrigation systems used in Bursa region
  1. Tez No: 544349
  2. Yazar: BAYRAM DAVARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tarımsal üretimin en önemli parametresi olan suyun, tasarruflu bir şekilde kullanılması hem su kaynaklarının korunmasını, hem de aşırı sulamadan kaynaklanabilecek toprak sorunlarının bertaraf edilmesini sağlayacaktır. Damla sulama yöntemi bu noktada tam da istenilen faydaları sağlayabilecek bir sulama yöntemidir. Ancak, bu sistemin tasarım ve projelendirme aşamalarında, kurulumun yapılacağı arazide gerekli testler ve ölçümler yapılmalıdır. Sistem konunun uzmanı olmayan sulama sistemi pazarlayan firmalar tarafından tasarlanıp uygulanmasına bağlı olarak beklenen verimde çalışmamakta hatta kısa süre sonra kullanılamaz hale gelebilmektedir
Özet (Çeviri)
Efficient use of the water, which is the most important parameter of agricultural production, will ensure both protection of water resources and the elimination of soil problems which may be caused by over-irrigation. Drop irrigation is an irrigation method that can provide the desired benefits at this poin but it is necessery that during the design and project stages of this system, the necessary tests and measurements should be made where the installation will be madde in the field. İf the system is designed and implemented by the commercial companies that are not experts so the systems does not work expected eficiencyand it may become unuseable befrore estimated expiration date