Stability assessment of the landslide in Bartın Kirazlı Bridge Dam diversion km: 18 + 325 – 18 + 421 segment
Bartın Kirazlı Köprü Barajı varyant yolu km: 18 + 325 – 18 + 421 kesimindeki heyelanın stabilite açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 544374
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK AKGÜN, DOÇ. DR. MUSTAFA KEREM KOÇKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bartın ili sınırlarından geçmekte olan Gökırmak Çayı üzerinde, 1999 yılında sulama ve enerji üretimi amacıyla projelendirilen Kirazlı Köprü Barajı'nın yapımı günümüzde halen devam etmektedir. Baraj inşaatının tamamlanmasının ardından, su kotunun +105 metreye ulaşmasıyla birlikte mevcut Bartın – Safranbolu (D755) Devlet Karayolu su altında kalacaktır. Su altında kalacak olan mevcut yolun yerine“Kirazlı Köprü Varyant Yolu”olarak isimlendirilen yeni bir güzergah belirlenmiş ve bu yol güzergahının geçtiği kesimlerde paleo heyelanların varlığı gözlenmiştir. Yeni yolun imalat çalışmalarının başlamasıyla birlikte, paleo heyelanlı bölgeler tetiklenmiş olup, Km: 18 + 325 – 18 + 421 kesiminde büyük bir kütle hareketi meydana gelmiştir. Bu tez çalışmasının amacı; incelenen alanda gelişen hareketli kütlenin tanımlanması, harekete geçen bu kütlenin miktarı ve kayma dairesinin belirlenmesi çalışmaları sonrasında, bu kütleyi durdurmaya yönelik uygun iyileştirme tekniklerini belirleyerek önlem ölçümleri almaktır. Bu amaçla, yerinde arazi çalışmaları (jeoteknik sondajlarla birlikte SPT ve presiyometre deneyleri, inklinometre ile izleme, vb.) ile laboratuvar çalışmalarından oluşan jeolojik – jeoteknik araştırmalar yapılmıştır. Elde edilen veriler ile heyelan modeli oluşturularak, üç farklı kesit üzerinde gerçekleştirilen geriye dönük analizler ile heyelan kütlesine ait kayma mukavemeti parametreleri belirlenmiştir. Limit denge yöntemiyle heyelanın statik ve dinamik (deprem) durumu analizleri yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda uygun iyleştirme yöntemlerinin, sırasıyla; pompaj ile yeraltı su seviyesinin düşürülmesi, topuk bölgesinde yerdeğiştirme kazısı ile kaya dolgu yapılması ve son aşamada uygun yeraltı ve yüzey drenajları ile suyun heyelanlı kütleden uzaklaştırılması yöntemleri uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Bartın Kirazlı Bridge Dam construction has started on Gökırmak stream in 1999 for the purposes of irrigation and power generation and is continuing at present. By the end of construction, Gökırmak stream level will reach +105 meters, and the existing Bartın – Safranbolu (D755) Highway will be submerged under water. A new alignment is determined for the relocation of the submerged road and named as the“Kirazlı Bridge Dam Diversion”. With the start of the new highway construction, the paleo – landslide regions over the new alignment area were triggered and a mass movement occurred at the Km: 18 + 325 – 18 + 421 section. The purpose of this thesis is to define the characteristics of this landslide, to determine the sliding surface location, to reveal the mobilized mass amount and to specify the appropriate remediation and measurements for long term stability. For this purpose, in – situ site investigations and laboratory tests were conducted. With the data obtained from the investigation works, the landslide model was formed, and the shear strength parameters of the landslide mass were determined by back analysis performed on three critical sections of the model. In addition, slope stability analysis was performed by limit equilibrium method for both static and dynamic (seismic) conditions. As a result of these studies, ground water level reduction by pumping in short term, rock buttress application after temporary toe excavation and dewatering of the area by surface and subsurface drainage remediation phases were found suitable for the long term stability of the landslide.