Kazak halkının eski zamanda kullandığı desenlerin günümüz mekânlarında kullanımı
The use of Kazakh national ornament in modern interior
  1. Tez No: 544373
  2. Yazar: ZHANNA KASSENOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ARAYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kazak güzel sanatı uzun zamandan beri etnograflar, arkeologlar, ressamlar ve mimariler gibi çeşitli mesleklerin dikkatini çekmiştir. Bu nedenle, bu sanatın en önemli bir kısmı olan mimari süsleme, hala modern zamanın esas konularından biri olmaya devam etmektedir. Mimari dekorasyonda halk süslemesinin rolü çok önemlidir. Bu tez çalışmasında, Kazak süslemesinin mimarideki yaratıcı uygulaması araştırılmış, halk sanatının pratiği temelinde süslemenin kuramsal konuları çözümlenmiştir. Tezin ilk bölümünde, süslemenin kavramsal çerçevesi ve onun gelişim kuramları ele alınmıştır. Ayrıca, araştırma yöntemleri ve uygulama amaçları da bu bölüme dâhil edilmiştir. İkinci bölümde, süslemenin kökeninin tarihi ve ülkenin Batı, Doğu, Kuzey ve Merkezi bölgelerindeki mimari anıtlarda uygulanması incelenmiştir. Üçüncü bölümde, motiflerin özellikleri, oluşum formları ve sınıflandırması ele alınmıştır. Süslemenin uygulama amacına göre sınıflandırılmıştır. Renk felsefesi ve motifin formları, resmin ve arka planının dengesi, gelişim ilkeleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, modern mimaride süslemenin türleri, binaların tasarımı, ev eşyalar üzerinde desenlerin kullanımı incelenmiştir. Kazak süsleme sanatının gelişimi, Kazak halkının tüm tarihi ile ilişkilidir. Bu nedenle, tez çalışmasında, genel olarak süsleme sanatının gelişimi ve Kazakistan'ın modern mimarisinde süsleme kullanımına tarihsel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kazakh fine art has long attracted the attention of experts in various professions like ethnographers, archaeologists, artists, architects. Therefore, the study of the most important part, Kazakh architectural ornament, continues to be a vital goal of modern time. The role of folk ornament in architectural decoration is very valuable. In this thesis, a creative use of Kazakh ornament in architecture has been described. Theoretical issues of Kazakh ornaments on the basis of practicing folk art have been worked out. In the First Chapter, the meaning of an ornament, the theory of its origin, methods of research, and purposes of use. In the Second section casts light on the history of ornament origins and use of it on architectural monuments of West, East, North and Central Regions of Kazakhstan. As for in the Third Section describes features of motifs, types of formation, and classification of ornaments. Additionally, the division of the ornament based on the purpose of use, the philosophy of color and form of motif, the principles of development, the balance of the background, and pattern are studied. Chapter Four examines the types of ornament in modern architecture, the design of buildings, and the use of patterns on household interior items. The development of Kazakh ornamental art is associated with the entire history of the Kazakh people. Therefore, this paper provides a historical overview of the development of ornamental art in general and the use of ornament in the modern architecture of Kazakhstan.