Social and political satire in selected playsof John Osborne
John Osborne'un seçilmiş oyunlarındaki sosyal ve politik hiciv
- Tez No: 544405
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞEKERCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, esas itibarıyla John Osborne'ın seçki oyunlarındaki asi karakteri ele almaktadır. Çalışma, ayrıca İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra İngiltere'de ortaya çıkan dramatik iklimi ele alarak bu yeni iklimin bin dokuz yüz ellili yıllarda oluşan yeni İngiliz dramını etkileyen faktörleri de ele almaktadır. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra İngiltere'de ortaya çıkan“Angry Young Men Movement”(Öfkeli Genç Adamlar Hareketi)'i analiz edilmektedir. Bu hareketteki asi karakterin yabancı bir karakter olarak nasıl isyankar olduğu ve onu isyankârlığa iten birçok nedenler ele alınmıştır. John Osborne'ın Look Back in Anger (1956), Entertainer (1957) ve Luther (1961) adlı eserlerindeki asi karakter figürleri sırasıyla ele alınmıştır. Yukarıda bahsi geçen eserlerdeki asi kahramanı isyana iten birçok sosyal, politik, ekonomik, dini ve psikolojik sebepler etraflıca araştırılmıştır. Osborne'ın asi karakterlerini sorunlarına değişik çözüm yolları bulmaya çalışırken görürüz. John Osborne'ın Look Back in Anger, The Entertainer ve Luther adlı seçki oyunlar İkinci Dünya Savaş'ından sonra İngiltere'de ortaya çıkan yeni akım tiyatro kapsamında sosyal ve politik hiciv yönünden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The core of this study is an enquiry into the rebel hero as reflected in the selected plays by John Osborne. It tries to discuss the dramatic climate in England in the aftermath of the Second World War, with special concentration on the factors influencing upon and leading to the emergence of the new English drama in the late fifties. The chapter deals with a brief analysis of the“Angry Young Men Movement”and the rebel or outsider figure in post-war English literature in terms of studying the different theories concerning his origin characteristics and the various causes motivating him to rebellion. The study attempts to investigate the rebel hero in Osborne's plays Look Back in Anger (1956), The Entertainer (1957), and Luther (1961) respectively The subject is pursued by investigating the various social, political, economic, and psychological causes inducing the main character in these texts to adopt a rebellious stance, the targets as well as the alternatives which Osborne's rebel sees as possible solutions to his problems. The study deals with political and social satire in those selected plays by John Osborne. Look Back in Anger, The Entertainer and Luther deal with political and social satire of the English society after the Second World War.