Forum tiyatronun yaratıcı drama bileşenleri(Eğitmen-konu-grup-mekân) açısından incelenmesi
Examining forum theater in terms of creative drama components (Instructor-subject-group-venue)
- Tez No: 544404
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada Ezilenlerin Tiyatrosu'nun en bilinen örneklerinden forum tiyatronun yaratıcı drama bileşenleri; eğitmen, konu, grup, mekân açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Tarama modelinde gerçekleştirilen çalışmada öncelikle, forum tiyatronun öncüsü Augusto Boal'in yazdığı kaynaklar temel alınmıştır. Ayrıca forum tiyatro uygulayıcı ve kuramcılarının kaleme aldığı farklı ekollere ait kaynaklar taranarak yaratıcı dramanın her bir bileşeni açısından forum tiyatro incelemesi gerçekleştirilmiştir. Eğitmen, konu, grup ve mekân ögeleri öncelikle yaratıcı dramadaki temel kullanımları açısından incelenmiştir. Bu işlem için yaratıcı drama alanında yazılmış kaynaklar taranarak incelenmiş ve açıklanmıştır. Daha sonra bu işlem aynı yöntem ile forum tiyatro için gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda yaratıcı drama ve forum tiyatro alanlarının benzerlikleri ve farklılıkları sıralanmıştır. Her iki alanın da bireyi merkeze alması, özenle oluşturduğu kurgu ortamı aracılığı ile bireysel ve toplumsal bir dönüşümü sağlayabilmesi en önemli benzerlik olarak belirlenmiştir. Araştırmada forum tiyatro ve yaratıcı drama alanları arasındaki en büyük farklılığın, eğitmen-joker/kolaylaştırıcı ve konu bileşenlerinde olduğu, en büyük benzerliğin ise grup ve mekân bileşenlerinde olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen bulgulardan yola çıkılarak forum tiyatronun halk arasında yaygınlaştırılması ve çocuklarla gerçekleştirilen forum tiyatro örneklerinin artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine forum theater which is one of the best known examples of The Theater of the Oppressed in terms of creative drama components, that is, instructor, subject, group and venue. In the study which was conducted with screening model, primarily the works of Augusto Boal, who is the pioneer of forum theater were taken as basis. Furthermore, by surveying sources belonging to different schools which were written by practitioners and theorists of forum theater, forum theater examination was performed in terms of each component of creative drama. The elements of instructor, subject, group and venue were examined in terms of their basic use in creative drama. For this process, sources written in the field of creative drama was examined and explained by surveying. Then, this process was performed for forum theater with the same method. At the end of the research, the similarities and differences of creative drama and forum theater fields were listed. Providing an individual and social transformation with carefully built fictional environment and centering the individual of both fields were determined as the most important similarities. In the research, it was concluded that the biggest differences between the fields of forum theater and creative drama are, instructor-joker/facilitator and subject components, the biggest similarities are in group and venue components. Based on the findings acquired within the scope of the research, it is suggested that forum theater should be prevalent among the public and there should be more forum theatre studies with children.