Investigation of the effect of bur quality on computer aided manufacturing devices
Bilgisayar destekli üretim cihazlarında frez kalitesinin etkisinin araştırılması
- Tez No: 544442
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN CANPOLAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı bilgisayar destekli üretim (CAM) sistemi kullanarak, frezin tekrar kullanımı ile üretilen seramik kuronların kalınlığını ölçerek elmas frezin kullanımına bağlı hassasiyetini değerlendirmektir. Frez değişikliği yapmadan CEREC MC XL (Sirona Dental Systems GmbH, Bensheim, Almanya) kullanılarak sistem frez değişimi uyarısı verene kadar aynı frezle 48 tane kuron üretilmiştir. İç ve dış yüzeyin işlenmesinde toplam 2 tane frez kullanılmıştır. Üretim öncesi belirlenen üç noktadan (oklüzal yüzün orta noktası, mesiobukkal tüberkül ve bukkal yüzün orta noktası) üretim sonrasında dijital mikrometre (227-11-820, TRONIC, Torino, İtalya) kullanılarak ölçüm yapılmıştır, kuronların kalınlıkları hesaplanmıştır. Kuronlar üretim sırasına göre 12'şerli 4 gruba ayrılmıştır. Gruplar kendi aralarında öncelikle kalınlık ortalamaları açısından karşılaştırılmış, daha sonra ilk ölçümden sapmaları karşılaştırılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Skewness ve Shapiro Wilks testi ile değerlendirildi ve parametrelerin normal dağılım göstermediği saptanmıştır. Parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Mann Whitney U test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the thickness of ceramic crowns produced after repeated processes without changing the bur with computer aided manufacturing (CAM) system and to evaluate the accuracy of diamond burs. 48 crowns were produced with the same bur until the system warning for a bur change. CEREC MC XL (Sirona Dental Systems GmbH, Bensheim, Germany) was used without changing the bur. The thickness of crowns was measured at three points (middle of occlusal face, mesiobuccal cusp and middle of the buccal face) with a digital micrometer (227-11-820, TRONIC, Torino, Italy). Crowns were divided into 4 groups according to their production order (n=12). The groups were compared in terms of their average thickness, and their deviations from the first measurement were compared. IBM SPSS Statistics 22 program was used for statistical analysis. The normal distribution of the parameters was evaluated with Skewness and Shapiro Wilks test and the parameters were not normal. The Kruskal Wallis test and Mann Whitney U test were used for the comparison of the parameters between groups. Significance was evaluated at p 0.05). There were statistically significant differences between the groups in terms of buccal thickness averages (p 0.05).