Ankara-İzmir yüksek hızlı tren hattının Afyonkarahisar-Sivrihisar kesiminde karayolu trafik güvenliğine etkisinin araştırılması
Investigation of effect of Ankara-Izmir high speed railway line to traffic safety between Afyonkarahisar and Sivrihisar section
  1. Tez No: 544484
  2. Yazar: EMRE UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Trafik kazalarına bağlı meydana gelen ölüm ve yaralanmalar bir halk sağlığı sorunu olarak tanımlanmaktadır. Kazalar maddi ve manevi maliyetleri açısından hem ekonomik hem de sosyal anlamda çok ciddi sonuçlara neden olmaktadır. Bu nedenle trafik güvenliği dünya genelinde üstesinden gelinmesi gereken temel sorunlar arasında gösterilmektedir. Kara yolu trafik kazaları yüksek oranda önlenebilir olmasına rağmen ülkemizde çeşitli sebeplerden dolayı arzu edilen kara yolu güvenliği düzeyine erişilememiştir. Trafik güvenliği birçok kurum ve kuruluşu doğrudan ve dolaylı olarak ilgilendirdiğinden, çok ciddi koordineli bir çalışma ve devamlılık gerektirmektedir. Kara yollarındaki araç sayısının azaltılması ve otomobil kullanım talebinin toplu taşımaya yönlendirilmesi konunun çözümü için önemli araçlardan biridir. Bu bağlamda ülkemizde inşa edilen yüksek hızlı tren (YHT) projesinin trafik güvenliğine olan etkisi araştırılmıştır. Çalışma boyunca Afyonkarahisar-Sivrihisar kesimi için anket çalışmaları ile veriler toplanarak bilgisayar programları aracılığıyla analizler yapılmıştır. Analizler sonucunda YHT'nin kara yoluna olası etkileri sadece trafik güvenliği açısından değil ekonomik boyutu ile de ele alınmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, yüksek hızlı trenin kara yolu araç kullanımında önemli ölçüde azalmaya, buna bağlı olarak trafik güvenliğinde kayda değer bir katkı sağladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Deaths and injuries regarding traffic accidents, that cause very serious consequences of both unbearable financial and social costs, have been defined as a public health problem by the WHO for some time. Therefore, traffic safety has been one of the major problems to be overcome worldwide. Despite the road traffic accidents are highly preventable, the desired level of road safety has not been reached in Turkey due to various reasons. Traffic safety, that requires a highly coordinated and continous work, is directly and indirectly related to many institutions and organizations supposed to work in the course of action. Reducing the number of vehicles on the highways and directing the demand of automobile use to public transport modes is one of the important tools to solve the issue. In this context, the effect of the high speed train (YHT) project, which has been constructed in our country, on traffic safety was investigated. Throughout the study, data were collected by means of surveys for the Afyonkarahisar-Sivrihisar section of Ankara –İzmir the YHT line and analyzes were made through computer programs. As a result of the analyzes, the possible effects of YHT on the highway were tried to be addressed not only in terms of traffic safety but also in economic dimension. The studies carried out has indicated, the high-speed train (YHT) contributes significantly to the decrease in road vehicle use and accordingly a significant contribution to traffic safety.