Bigadiç bor açık işletmesinin bilgisayar yardımıyla modellenerek revizyonu
Revision of Bigadiç boron open pit mine by computer aided modelling
  1. Tez No: 544490
  2. Yazar: ALİ ATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN CELAL ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tez çalışmasında Vulcan ve NETPRO/Mine Madencilik Programları ile bir bor sahasının üç boyutlu modellenerek farklı yöntemlerle; katı modelinin oluşturulması, rezervinin hesaplanması ve yüksek verimlilikle açık ocak üretim planlamasının yapılması hedeflenmiştir. Sahada topoğrafik ölçümler sonucunda elde edilen sayısal veriler modellenerek sahanın 3 boyutlu topoğrafyası oluşturulmuştur. Daha önce sahada yapılmış olan 71 adet sondaj verileri yorumlanarak program veri tabanına aktarılmıştır. Sondaj verilerinden yola çıkılarak farklı iki yöntem ile cevher katı modelleri oluşturulmuştur, bunlardan saha için uygun olan çalışmada kullanılmıştır. Farklı hacim hesaplama yöntemleri karşılaştırılırmış, bor sahası için uygun olan yöntem seçilmiştir. Açık ocak planlamasında sondaj planlamasının önemi vurgulanmıştır. Mevcut açık ocak topoğrafyası ve cevher katı modeli temel alınarak açık ocak parametreleri ile yeni temsili açık ocak projesi oluşturulmuş ve örnek ekipman seçimi yapılmıştır. Bu çalışma ile sahanın rezervi tespit edilmiş olup yapılan temsili proje ile üretilebilecek cevher ve pasa miktarları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Computerized modeling technique is an innovative approach used in reserve calculations and long term mine planning in mining enterprises in order to reduce the risks in production and increase efficiency. In this study, with the help of Vulcan and NETPRO/Mine mining software, a boron field is modeled in three dimensions and it is aimed to create a solid model with different methods, to calculate its reserve and to make open pit production planning with high efficiency. First of all, digital data obtained from topographical measurements in the field were modeled on the computer and 3-dimensional topography of the field was formed. Then, 71 drilling data on the site were interpreted and transferred to the database of the software. Based on the drilling data, ore-solid models were formed by two different methods, one of which was used in the study. Different volume calculation methods were compared and the appropriate method for the study area was selected. The reserves of the site have been determined and the amount of ore and burden that can be produced by the representative project has been calculated. New representative open pit mine has been formed and equipment selection has been done with selected open pit parameters based on existing open pit topography and ore solid model.