Mikrodalga enerji ve konvansiyonel ısıl işlemlerinin ince taneli, düşük tenörlü Bigadiç kolemanit ve üleksit cevherleri üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of microwave energy and conventional heat treatment on fine, low tenor Bigadiç colemanite and ulexite ores
  1. Tez No: 600119
  2. Yazar: ŞAMİL HOŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez kapsamında, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Bigadiç Bor İşletme Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Konsantratör ünitelerinden elde edilen ince taneli (-3 mm), düşük tenörlü kolemanit ve üleksit cevherlerine çeşitli ısıl işlem yöntemlerinin uygulanması ile zenginleştirilmesi hedeflenmektedir. An itibarı ile yıkanmış -3 mm kolemanit ve üleksit cevherlerinin İşletmenin açık stok sahalarındaki büyüklüğü 1,5 milyon ton üzerine çıkmıştır. Bu cevherlerin bir kısmı, yüksek tenörlü cevherlere kırma safhalarında paçal olarak karıştırılmaktadır. Ancak yüksek bir oranda depolanmakta ve atıl olarak tutulmaktadır. Deneyler kapsamında kullanılacak malzemenin fiziksel ve kimyasal karakterizasyonunun yapılabilmesi için -3 mm stok sahasında bulunan Kolemanit ve Üleksit cevherlerinden 50'şer kg numune alınmış ve yapılan kimyasal analizlerinde sırasıyla yüzde 22,87 ve yüzde 27,99 Bor Oksit tenöre sahip olduğu tespit edilmiştir. Numunelerin sırasıyla elek analizi, mineralojik analizi ve TGA analizleri yapılarak deneylerde kullanılacak örnekler karakterize edilmiştir. Elde edilen numune İşletmenin merkez laboratuvarında kurutularak çapraz oluklu bölücü ile 125'er gramlık temsili numunelere ayrılmış ve planlanan deneyler için poşetlenmiştir. Bu aşamadan sonra söz konusu numunelere yüksek tenör ve verimle tekrar kazanılıp değerlendirilebilmesi için konvansiyonel ve mikrodalga ısıl işlem uygulanmıştır. Konvansiyonel ısıl işlem için 450 °C - 600 °C sıcaklık aralığı kullanılmış ve mikrodalga ısıl işlem deneylerinde ise 600-800 watt enerji aralığı kullanılmıştır. Daha sonra ısıl işlem uygulanan numuneler elekten elenerek, elek üstünün artık ve elek altının konsantre olarak alınması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, it is aimed to enrich the fine (-3 mm) and low-grade Colemanite and Ulexite minerals obtained from the concentrator units operating within the Eti mine works General Directorate, Bigadic boron Management Department with various heat treatment methods. Currently, the amount of the -3mm Colemanite and Ulexite ore in the open stock areas of the enterprise has increased over 1.5 million tons. Some of these ores is mixed together high-grade ores in the upper-size range in the crushing stages. However, major part has been stored as tailing. In order to make physical and chemical characterization of the material to be used within the scope of experiments, 50 kg of colemanite and ulexite ores were taken and their grades were determined by chemical analysis as 22.87% and 27.99% B2O3 respectively. The sieve analysis, mineralogical analysis and TGA analysis of the samples were performed to determine characterization of the samples. The samples were dried in the central laboratory of the enterprise and were obtained by using riffle splitter and packaged for the planned experiments. After this stage, microwave and conventional heat treatment methods have been applied on the samples in order to regain and evaluate them with high grade and recovery. For conventional heat treatment, the temperature range of 450 °C to 600 °C was used and in the microwave heat treatment tests the 600-800 watt energy range was applied.