Geometriye yönelik tutum ölçeği geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
Developing and evaluating an attitude scale towards geometry
- Tez No: 544500
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN KABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada ortaokul öğrencilerinin geometriye yönelik tutumlarını ölçmek amacıyla bir ölçeğin geliştirilmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İlk aşama olan ölçek geliştirme genel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Çalışma bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 640 öğrenci ile yürütülmüştür. Ölçeğin faktör yapısının belirlenebilmesi için AFA, ortaya konan yapının sınanması amacıyla DFA ve ölçek maddeleri için madde analizleri yapılmıştır. Ölçeğin güvenirliği için iç tutarlılık analizleri gerçekleştirilmiştir. Üç faktörden oluşan ölçeğin faktörleri olumlu tutumlar, olumsuz tutumlar ve teknoloji olarak isimlendirilmişlerdir. Güvenirlik analizleri sonucunda ölçeğinin tümüne ilişkin Cronbach alfa güvenirlik katsayısı 0, 886; alt faktörleri için ise sırasıyla 0,924, 0,728 ve 0,909 olarak hesaplanmıştır. İkinci aşama ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Çalışma grubu aynı okulda öğrenim gören 420 öğrenci ile yürütülmüştür. Veriler DBF, GYTÖ, GYÖÖ, GİÖ ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde, cinsiyet değişkenine göre Mann Whitney U; sınıf düzeyi, anne-baba eğitim durumu ve matematik başarısı değişkenlerine göre Kruskal Wallis; GYTÖ ile GYÖÖ ve GİÖ arasındaki ilişkiler Spearman Brown testi ile sınanmıştır. Araştırmada GYTÖ ile cinsiyet; GYTÖ ile anne-baba eğitim durumu arasında anlamlı farklılık göstermediği; GYTÖ ile sınıf seviyesi; GYTÖ ile matematik başarısı arasında anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. GYTÖ ile GYÖÖ ve GYTÖ ile GİÖ arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Sonuçta, ortaokul düzeyinde öğrenim gören öğrencilerin geometriye yönelik tutumlarının ölçmeye yarayan geçerli ve güvenilir bir ölçek ortaya konmuştur. Ölçeğin ilkokul ve lise düzeyinde kullanımı için geçerlik ve güvenirlik çalışmalarının yinelenmesi; GYTÖ'nün çeşitli değişkenlerle ilişkisinin sınanabileceği geniş ölçekli nitel ve nicel araştırmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop and evaluate a scale for measuring middle school students' attitudes towards geometry. The first stage, i.e. the scale development stage, was designed based on the general survey model. The study was conducted with 640 students attending a public middle school. Exploratory factor analysis (EFA) was made to determine the factor construct of the scale; confirmatory factor analysis (CFA) was made for testing the emerging construct; and item analyses were made for the scale items. Internal consistency analyses were carried out for the reliability of the scale. The factors of the three-factor scale were named as positive attitudes, negative attitudes, and technology. At the end of the reliability analyses, the Cronbach's alpha reliability coefficients were determined to be 0,886 for the entire scale and 0,924, 0,728, and 0,909 for the sub-dimensions, respectively. The second stage was designed based on the relational survey model. The study group consisted of 420 students attending the same school. The data were obtained through demographic information form (DIF), Attitude Scale towards Geometry (ASTG), Self-efficacy Scale toward Geometry (SESG), and GİÖ. The data were analyzed through Mann-Whitney U test for gender; Kruskal-Wallis test for grade level, parental educational background, and mathematics achievement; and Spearman-Brown test for the relationships between ASTG and SESG and Geometry Belief Scale (GBS). The study found that there are no significant relationships between ASTG and gender and between ASTG and parental educational background, whereas there are significant relationships between ASTG and grade level and between ASTG and mathematics achievement. The study also determined that there are positive, moderate, significant relationships between ASTG and SESG and between ASTG and GBS. In the end, the study introduced a valid and reliable scale for measuring middle school students' attitudes towards geometry. It is recommended to repeat validity and reliability studies for the use of the scale at elementary school and high school levels and to carry out extensive qualitative and quantitative studies that test the relationship of ASTG with various variables.