Sosyal devlet ilkesi bağlamında devlet yardımlarının analizi: 2002 sonrası Antakya örneği
An analysis of state aids in the context of social state principle: The case of Antakya after 2002
- Tez No: 544649
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sosyal Devlet kısaca vatandaşlara asgari bir yaşam düzeyi sağlamaya çalışan, sosyal güvenliği ve adaleti temin edecek faaliyetlerde bulunan devlettir. İnsan onuruna yakışan asgari bir hayat tanımlaması neredeyse tüm sosyal devlet tanımlamalarında yer almaktadır. Devlet, sosyal devlet ilkesi gereği üstlendiği yükümlülükleri sosyal ve ekonomik hayatta çeşitli düzenlemeler yaparak sağlamaktadır. Bu çalışmada devletin çeşitli kurumlar vasıtasıyla vatandaşlarına yapmış olduğu yardımların sosyal devlet ilkesi ile olan bağlantısı irdelenecek, merkez ve taşra teşkilatlarınca yapılan çeşitli yardım kalemlerinin sosyal devlet ilkesi ile örtüşüp örtüşmediğine bakılacaktır. Son bölümde ise 2002 sonrası Antakya'da yürütülen yardım faaliyetleri bu kapsamda ele alınacaktır. Antakya bölgesinde 2002 yılı sonrasında yapılan yardım faaliyetlerinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın rolü oldukça fazladır. Çalışmada yardım kalemleri tablolar üzerinden açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Social state, in brief, is a form of government in which state tries to promote minimal standards for a good life for citizens and takes actions that ensure social security and justice. A description of life standard in line with human's value and meaning appears in almost all of social state definitions. State, in accordance with social state principle, discharges its responsibilities through making various regulations in social and economic life. In this study, the link between social state principle and state aids offered to citizens by various agencies will be examined. Moreover, different types of aid by central and provincial organizations will be evaluated in terms of social state principle. In the conclusion part, aid activities carried out in Antakya after 2002 will be investigated in this context. Social Assistance and Solidarity Foundation has played an important role in aid activities carried out Antakya district since 2002. Aid expenditure items are presented in tables.