Alışveriş merkezleri için CBS tabanlı en uygun yer seçimi analizi: Üsküdar ilçesi örneği
GIS based site selection analysis for shopping centers: Case study of Uskudar county
- Tez No: 544672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Alışveriş merkezleri için uygun yer seçimini inceleyen çalışmada alanın ulaşılabilirlik, cazibe merkezlerine yakınlığı, topolojik yapısı, çevresinde bulunan farklı alışveriş merkezlerini kullanan müşterilere uygulanan anket çalışması kapsamında incelenmiştir. Yapılan çalışmada CBS kullanılarak gerekli verilerin elde edilmesi, düzenlenmesi, sorgulanması ve analizini amaçlayan bu sistem planlanan çalışmanın hız kazanmasına, güvenilir bilgi elde edilmesine, alternatifler arasından en uygun yerin seçilmesi için karar desteği sağlamıştır. Bu çalışmadaki amaç, bir araç olarak CBS'den faydalanılarak, Üsküdar ilçesinde anket çalışması ile yeni modern alışveriş merkezleri için belirlenen ölçütlerle en uygun yer seçimi sağlanabilmesi için bir model üretmektir. Karar desteğinin sağlanabilmesi için CBS tabanlı ÇÖKA kapsamında kullanılmıştır. Belirlenen ölçütlerin birbirine göre bağıl ağırlıklarının belirlenmesinde İkili karşılaştırma yöntemi kullanılmıştır. Katmanlar oluşturulduktan sonra normalleştirilmiş ve ağırlıkları ile birlikte sentezlenerek sentez haritası oluşturulmuştur. Oluşturulan sentez haritası üzerinde alternatif alanlar içerisinde kalan değerlerin ortalamaları alınarak elde edilen verilere göre göre kurulacak alışveriş merkezleri için belirlenen alternatif 5 tane alanın uygunluğu en yüksekten en düşüğe sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study which examines the selection of the suitable location for the shopping centers, the availability of the area, its proximity to the centers of interest, topological structure were investigated within the scope of the survey study applied to the customers using different shopping centers in the vicinity. This system, which aims at obtaining, editing, questioning and analyzing the necessary data using GIS in the work done, helps to speed up the planned work, to obtain reliable information, to produce alternatives. The objective of this study is to determine the most appropriate location for the new modern shopping centers by examining the characteristics of the shopping centers established up to now in Üsküdar province by means of spatial analysis using GIS as a tool. The selected method was used AHP within the scope of MCDA. Pairwise comparison method was used in determining the relative weights of the determined criteria. After the layers were formed, a synthesis map was created by normalizing them. The appropriateness of the five alternative sites for the shopping centers to be established according to the obtained value averages of the determined appropriate areas in the generated synthetic map is ranked from highest to lowest.