Sağlık hizmetleri personelinde ayak fonksiyonel bozukluğunun klinik, fonksiyonel ölçekler, pedobarometrik değerlendirmeler ile belirlenmesi ve ev egzersiz programının etkileri (tek merkezde )
Evaluation of functional foot disorders in healtcare proffesionals clinically, pedobarographically and with functional scales and effects of home exerci̇se program
  1. Tez No: 544769
  2. Yazar: ZEHRA ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BEYHAN LALE CERRAHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Çalışmamızdaki amacımız uzun süre ayakta ve oturarak çalışan sağlık personelinde ayak ağrısının klinik, fonksiyonel ve pedobarografik olarak değerlendirilmesi ve ev egzersiz programının ayak ağrısı üzerine etkinliğinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Celal Bayar Hafsa Sultan Hastanesinde çalışan hemşire, sekreter ve personelden ayak ağrısı olan yaşları 22- 54 arasında değişen 100 hastane çalışanı dahil edildi. Katılımcılar 2 gruba ayrıldı. 1. Grup oturarak çalışan ev egzersiz programı verilen grup, 2. Grup ayakta çalışan ev egzersiz programı verilen gruptur. Tüm katılımcılar sırasıyla demografik değerlendirme, antropometrik ve fiziksel ölçümler( boy, kilo, vücut kitle indeksi vs.), Ayak Postür İndeksi Değerlendirmesi, Visuel Analog Skala(VAS), Ayak & Ayak Bileği Özürlülük Endeksi (FADI) Skoru, Beck Depresyon Ölçeği, Yaşam Kalite İndeksi (SF -36) ile değerlendirildi. Katılımcıların ayak bileği eklem hareket açıklığı (ROM) ölçümleri, dorsifleksiyon-plantar fleksiyon, inversiyon-eversiyon şeklinde inklinometre ile ölçüldü. Ayak bileği kas gücü değerlendirmeleri dorsifleksiyon-plantar fleksiyon inversiyon-eversiyon şeklinde manuel kas testi ile yapıldı. Sonrasında tüm katılımcılara standart ev egzersiz programı verildi ve 3 ay sonra kontrol muayeneleri yapılarak sonuçlar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objectives: The purpose of our study is to evaluate foot pain in hospital personnel working in a sitting and standing position for long hours clinically, functionally and pedobarogrphically and also to investigate effectiveness of home exercise program on foot pain. Methods: Our study included 100 hospital personnel (nurses, secretaries and cleaning staff), aged from 22 to 54, works at Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital and suffering from foot pain. 100 hospital personnel divided into 2 groups. First group consists of 50 hospital personnel work in a sitting position and second group consists 50 hospital personnel work in a standing position. Both groups were applied home exercise program. Physical (height, weight, body mass index), anthropometric and demographic measurements were noted in both groups. Each person in the study also evaluated with Food Posture Index, Visual Analog Scale, Beck's Depression Inventory, Foot&Foot Ankle Disability Index and Quality of Life Questionnaire Scoring (SF-36). Foot ankle range of motion measurements (dorsiflexionplantar flexion and inversion-eversion) obtained with inclinometer. Manual muscle testing (dorsiflexion-plantar flexion, inversion-eversion) performed to assess foot ankle muscle strenght. After 3 month home exercise program each person in the study was re-examined and results were noted.