Microzonation of Adapazari using microtremors
Adapazarı'nın mikrotremorlar kullanılarak mikrobölgelemesi
  1. Tez No: 544780
  2. Yazar: MURAT ERGENOKON SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE SİYAHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sakarya'nın merkez ilçesi Adapazarı birçok kuvvetli depreme maaruz kalmış ve bu depremler neticesinde yine birçok yapı tamamen yıkılmıştır. Kuzey Anadolu Fay Hattının yakınında, depremsellik açısından Türkiye'nin en riskli bölgesinde konumlanmış olması bile onun endüstrinin merkez ilçesi şeklinde büyümesini engelleyememiştir. Bu çalışmada, Adapazarı'nın zemin sınıflaması, H/V oranının belirlenmesinde ve de zeminin hakim peryodlarının tayininde mikrotremor ölçümlerinden faydalanılmıştır. Bunun için ilk üç bölümde, öncelikli olarak mikrotremorların özellikleri, kullanım alanları ve de mikrotremor teknikleri hakkında detaylı bilgiler yeralmaktadır. Daha sonra, Matlab kodlarından da faydalanılarak, mikrotremor data analiz yöntemleriyle zeminin H/V oranları hesaplanmıştır. İlerleyen bölümlerde ise Adapazarı'nın lokasyonu, depremselliği, son depremde aldığı hasar (Kocaeli 1999, Mw = 7.4), jeolojik yapısı ve zemin özellikleri hakkında bilgiler yeralmaktadır. Akabinde, data analiz sonuçlarına dayanarak Adapazarı'nın değişik bölgeleri için hakim frekanslar/peryodlar saptanmıştır. Daha sonra yine bu data analiz sonuçlarına göre, şehrin iki ana zemin formasyonu olan Akveren ve alüvyon formasyonları açıkça ayırdedibilir hale getirilmiştir. Sonuç olarak, Adapazarı'nda yapılmış 200'den fazla etüdün sonuçlarından, zeminlerin hakim peryodlarına göre, bölgenin zemin sınıflamasının mikrobölgeleme haritası elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Adapazarı, the provincial capital of Sakarya, is a city where strong earthquakes occurred and many buildings were completely destroyed during these earthquakes. Altough It is located at the most hazardous region in Turkey, on the North Anatolian Fault Zone (NAFZ) it did not prevent the development of the city particularly as a center of industry. In this study, microtremor measurements of Adapazarı are used for classification, prediction of H/V ratios and evaluation of predominant periods of the soil. Thus, firstly properties and usages of microtremors are shown and the techniques used in microtremor analysis are studied in the first three chapters. Furthermore, techniques used in microtremor data analysis to obtain H/V ratios are studied by means of a Matlab code. Then, site characteristics of Adapazarı such as, location, seismicity, damage recorded in the last earthquake (17 August 1999, Mw = 7.4), geological condition and soil properties are given in the following chapters. Afterwards, according to the results of data analyses, the fundamental frequencies/periods are found for different zones of Adapazarı. Then different soil formations, which are Akveren and alluvial formations, are clearly distinguished after these data analyses. Finally, microzonation for soil types, according to fundamental periods of the soils, is obtained as a result of more than 200 measurements conducted at Adapazarı.