Şirketlerde bölünme yöntemleri ve vergisel boyutu
Corporate division practices and tax dimension
  1. Tez No: 544813
  2. Yazar: ADEM ÇAĞATAY YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER USTABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ekonomik ve ticari hayatta şirketler, çeşitli ihtiyaç ve zorunluluklar sebebiyle yeniden yapılandırma yoluna gitmektedirler. Şirketlerin birleşme, tür değiştirme gibi yeniden yapılandırma yollarından biri de bölünmedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de uygulanan şirket bölünme yöntemleri ve bunların vergisel boyutunun Türk Ticaret Kanunu (TTK), Kurumlar Vergisi Kanunu (KVK) ve diğer vergi kanunları açısından incelenmesidir. Çalışma kapsamında, bölünme konusu ve yöntemleri detaylı olarak açıklanmış, şirket bölünmelerinde karşılaşılan sorunlar analiz edilerek, bölünme sonrasında ortaya çıkan yükümlülükler değerlendirilmiştir. Tez çalışması girişin ardından dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, bölünme kavramı ile ilgili genel açıklamalar, ikinci bölümde Türk Ticaret Kanununa göre şirket bölünmeleri ve yöntemleri, üçüncü bölümde de şirketlerde bölünme işlemlerinin vergisel boyutu, KVK ve diğer vergi kanunları açısından değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde, metodoloji ve bölünme işlemi ile ilgili örnek uygulama yapılarak konuya açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Son bölümde bulgulara yer verilmiştir. Çalışmamızın sonucuna göre, şirket bölünme uygulamalarında bir takım sorunların bulunduğu, en başta TTK ile KVK'nın bölünme konusunda aynı temel düzenlemeleri içermediği görülmüştür. Bu nedenle, her iki Kanun hükümlerinin birbirleriyle uyumlu hale getirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu çalışma, sermaye şirketlerinde bölünme işlemlerinin Türk Ticaret Kanunu ve vergi mevzuatı açısından incelenmesi ile sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
Both in economic and trading environments companies prefer to redevelop their organization structures due to different needs and difficulties. Similar to merging and revising organization type of the company, corporate division is another type of organizational redevelopment. The purpose of this paper is examining different types of enterprise divisions in Turkey and the reasons of divisions at Turkish Commercial Code and Corporate Taxation Code level. The reasons for dividing and procedures of it are explained in detail and the results of divisions are evaluated. This study includes four chapters. In the first chapter general explanation about the concept of division, in the second chapter corporate divisions and their procedures according to Turkish Commercial Code, in the third chapter corporate divisions from the perspective of taxation, Corporate Taxation Code and other types of taxes and in the fourth chapter methodology and by implementing sample practice, the topic is tried to clarify are analyzed. In the final chapter the results of the implementation are provided. As a result of our work, it has been seen that there are some problems in company splitting practices, primarily TTK and KVK do not contain the same basic regulations on division. For this reason, it has come to the conclusion that the provisions of both Laws should be harmonized with each other. This study is limited to examining the demerger of capital transactions in terms of the Turkish Commercial Code and tax legislation.