Kutsal kitaplar bağlamında ilahi dinlerde insan kavramı
The concept of human being in monotheistic religions in the context of holy scriptures
  1. Tez No: 544881
  2. Yazar: DUYGU METE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TAŞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Bir dini geleneği anlamak için o dine mensup insanı (dindarı) anlamak önemli olduğu gibi insan davranışlarını anlamlandırma noktasında da davranışların altında yatan İlahi mesajları bilmek büyük önem arz etmektedir. Getirmiş olduğu emir ve yasaklar ve davranış modelleriyle mensupları için hayatın her alanında yol gösterici bir rehber rolü üstlenen Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam'ın Kutsal Kitapları, genel hatlarıyla insana bireysel, toplumsal ve Yaratıcısı ile olan ilişkilerini düzenleyerek bireysel, sosyal ve teolojik boyutlarıyla kendi bağlamlarında bir insan anlayışı ortaya koymaktadır. Bu çalışmada İlahi dinlerin Kutsal Kitaplarında yansıtıldığı üzere insanın mahiyetini, ifa etmesi gereken bireysel ve sosyal sorumluluklarını, Yaratıcısı ile ilişkisini, emir ve yasaklar karşısındaki tutumlarını ve örnek almak zorunda olduğu ideal insan anlayışını açıklamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In order to understand a religious tradition, it is important to grasp the religious man, and to give the meaning the human behavior, it is very important to know the Divine messages that underlying his/her behaviors. By their commendments and prohibitions as well as the behavior- patterns that they bring about, The Holy Scriptures belonging to the Judaism, Christianity and Islam, make up a conception of human being in their context of individual, social and theological dimensions. In this study, we try to explain the the nature of human being, the individual and social responsibilities that he/she must fulfill, his/her relationship with the Creator as well as his/her attitudes towards the divine orders and prohibition, and the the understanding of ideal human being as reflected in the Holy Scritures of Monotheistic Religions.