Vahiy kültüründe ibadet, peygamber ve kadın
Worship, prophet and woman in the culture of revelation
  1. Tez No: 820840
  2. Yazar: MERVE AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDUSSAMET VARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yüce Allah'ın insanoğluna ilahi mesajlarını iletmesi olarak tanımlanan vahiy olgusu semavi dinlerde önemli bir yere sahiptir. Bu dinlerde tanrının insan ile iletişimine vesile olması itibariyle vahiy, tanrı tasavvurunu ve din anlayışını şekillendirmektedir. Nübüvvet temeli üzerine kurulu olan vahiy inanç ve ibadet başta olmak üzere birçok meselede öğretici, değiştirici ve dönüştürücü vasıflarıyla kişiye ve topluma önemli katkılar sağlamıştır. Dolayısıyla vahiy öğretisi geçmişten günümüze keyfiyeti itibariyle merak edilmiş ve üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışma vahiy kültüründe peygamber, ibadet ve kadın konuları bağlamında mukayeseli bir çalışma olarak iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ilahi dinlerde (Yahudilik, Hıristiyanlık, İslam) vahiy kavramının nasıl anlaşıldığı hususu araştırılmıştır. Vahiy kavramı ilahi dinlerin kutsal kitapları temel alınmak suretiyle değerlendirilmiş ve vahyin kaynağı olan tanrı inancına atıf yapılmıştır. Yüce Yaratıcı vahiyle insanlara emir ve yasaklarını iletmiş, onlara dünya ve ahiret mutluluğu sağlayacak bilgiler vermiştir. Dolayısıyla vahyi anlamak dinin temel prensiplerini anlamak için ilk adımdır. İkinci bölümde ise peygamber, ibadet ve kadın konuları ele alınarak bu konuların ilahi dinlerde nasıl anlaşıldığından bahsedilmiştir. Bu konulardan bahsederken ilahi dinlerin kutsal kitapları temel alınmak suretiyle çeşitli kaynaklardan faydalanılarak her konunun bitiminde bahsi geçen meseleler ilahi dinler kapsamında mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of revelation, which is defined as the transmission of divine messages by Almighty Allah to human beings, has an important place in monotheistic religions. In these religions, revelation shapes the conception of God and the understanding of religion, as it is the means by which God communicates with man. Revelation, which is built on the foundation of prophethood, has made important contributions to the individual and society with its teaching, changing and transforming qualities in many issues, especially faith and worship. Therefore, the doctrine of revelation has been curious about its nature from past to present and researches have been made on it. This study consists of two parts as a comparative study in the context of prophet, worship and women in the culture of revelation. In the first chapter, how the concept of revelation is understood in divine religions (Judaism, Christianity, Islam) is investigated. The concept of revelation has been evaluated on the basis of the holy books of divine religions and the belief in god, which is the source of revelation, has been referred to. The Almighty Creator conveyed his orders and prohibitions to people by revelation and gave them information that would provide happiness in this world and in the hereafter. Understanding revelation is therefore the first step towards understanding the basic principles of religion. In the second part, the subjects of the prophet, worship and women were discussed and how these subjects were understood in divine religions was mentioned. While talking about these subjects, the issues mentioned at the end of each subject were compared within the scope of divine religions by making use of various sources, based on the holy books of divine religions.