Benlik saygısı ve ego gücünün problem çözme becerisi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of relationship between self-esteem and ego strength with problem solving skill
- Tez No: 544891
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, benlik saygısı ve ego gücünün problem çözme becerisi ile ilişkisini inceleyerek literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Ego Sağlamlık Ölçeği ve Problem Çözme Envanteri kullanılmıştır. Araştırmaya 385 gönüllü üniversite öğrencisi katılmıştır. Verilerin analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Araştırmada demografik sorular ile ölçekler arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Araştırma sonucunda ego sağlamlık ile problem çözme becerisi arasında anlamlı ilişki; ego sağlamlık ile benlik saygısı arasında anlamlı ilişki; problem çözme becerisi ile benlik saygısı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca yapılan istatistiksel çalışma sonucunda yalnızca benlik saygısı ile gelir durumu arasında anlamlı ilişki olduğu sonucu elde edilmiştir. Kişinin gelir düzeyi arttıkça benlik saygısının da arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to contribute to the literature by examining the relationship between self-esteem and ego strength with problem solving skill. In this study, Personal Information Form, Rosenberg Self-Esteem Scale, Ego Strength Scale and Problem Solving Inventory were used to collect data. 385 volunteer university students participated in the study. SPSS program was used for data analysis. In this research, the relationship was examined between demographic questions and scales. As a result of the study, it was found that there was a significant relationship between ego strength and problem solving skills; ego strength and self-esteem; as well as problem solving skill and self-esteem In addition statistical results showed that there was a significant relationship between self- esteem and income. The self-esteem increased as the person's income level increased.