Research and evaluation of landslide potential on slope of Akcaburgaz locality at Northwest section of İstanbul
İstanbul Kuzeybatı kesimi Akçaburgaz mevkii yamaçlarının heyelan potansiyelinin araştırılması ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 544892
  2. Yazar: BURAK SEVİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL EMRE ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, İnşaat Mühendisliği, Geography, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Yapı ve Altyapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Heyelanlar hala dünyanın bir çok bölgesi için önemli bir afet problemidir. Aşırı yağışlar, yüzey ve yeraltı suları, deprem ve diğer titreşimler, eğimin fazla olması, zeminin killi olması ve tabakaların eğim yönünde uzaması gibi durumlar heyelan oluşumunu tetiklemektedir. Heyelanların olumsuz etkilerini azaltmak veya ortadan kaldırabilmek için bunların izlenmesi ve mekanizmalarının çözülmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmada İstanbul Akçaburgaz semtinde bulunan heyelan potansiyelli bölgede gerçekleştirilen zemin hareketleri izleme çalışmaları ve laboratuvar deneylerinden elde edilen sonuçlar kullanılarak yapılan tahminlerden bahsedilmiştir. Bu çalışmanın amacı, sayısal analiz yöntemlerini kullanarak sondaj yapılan bölgedeki heyelan potansiyelinin risk derecesini görebilmektir. Uzun süreli, kısa süreli ve depremli durum gibi üç farklı duruma göre zemin hareketlerini ölçebilmek için sonlu elemanlar metodunun pekleşen zemin modeli ve limit denge yöntemleri ile bilgisayarlı modelleme analizleri yapılmıştır. Son olarak zemin hareketlerini izlemek için yerleştirilen inklonometrelerden alınan okumalar ile analizlerin deplasman sonuçları karşılaştırılmasının yanı sıra hesaplanan Güvenlik Katsayısı TS8853 (Yamaç ve Şevlerin Dengesi ve Hesap metodları) Türk standartına göre kontrol edildi.
Özet (Çeviri)
Landslides is still a disaster problem for many regions of the world. Some situations trigger landslide formation, such as; Excessive precipitations, Surface water and groundwaters, earthquake and other vibrations, dramatically more inclination, clayley soil, Extending the inclined direction of layer. Monitoring of landslides and solving their mechanisms are important in order to reduce or eliminate their negative effects. In this study, studies of monitoring soil movements realized in a region having landslide potential located in Istanbul-Akcaburgaz vicinity are referred with the estimates made using the results obtained from lab experiments. The aim of this study is to estimate the degree of landslides risk in regions made drilling by using a numerical analysis methods. Computerized modellings were analysed to estimate the soil movements in three different situations as; long term, short term and with an earthquake, by means of hardening soil model of FEM and limit equilibrium methods. Finally, displacement results of analysis and readings received from inclonometre placed for monitoring movements were compared, as well as evaluated Factor of Safety was cheched according to the Turkish standard TS 8853 (Slope Stability and Evaluation methods.