Avrupa Topluluğu'nda ve Türkiye'de çevre mevzuatı
Environmental legislation in EC and Turkey
  1. Tez No: 54502
  2. Yazar: GÜL FİLİZ ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. FÜSUN ARSAVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çevre Mühendisliği, Law, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
134 ÖZET Günümüzde Dünya'nm en önemli sorunlarından biri haline gelen çevre ulusal sınırları aşıp uluslararası boyutlara ulaşmıştır. Toplumların gelecek kaygısı, bugün ve gelecekte yaşanabilir bir çevreye sahip olabilme istemi; çevrenin insanlığa sağladığı kaynaklardan yararlanmada eşit haklara sahip olunduğu, geleceğin ortak olduğu ve bu anlamda kakınma ve çevre arasındaki etkileşimin ulusal, bölgesel ve global düzeydeki tüm ilişkilerde gözetilmesi gerektiği şeklinde bir çevre anlayışını gündeme getirmiştir. Bu anlayış çerçevesinde geliştirilen politikalar çeşitli uluslararası kuruluşlarca uygulamaya konulmuştur. Bu kuruluşlardan birisi de Avrupa Topluluğu bugünkü adıyla Avrupa Birliği'dir. Avrupa'da bir birlik kurulması hedeflenerek 1951 yılında kurulan bu Topluluğa üye devletler Topluluğun direktif ve kararlarına uyma zorunluluğunu kabul etmişlerdir. Topluluk kurucu antlaşmalarında (AKÇT-A, AAET-A ve AET-A) ortak politikalara ilke olarak dahil edilmeyen çevre sorunları konusunda süreç içerisinde Topluluğun işleyişi, uygulamada ortak bir yaklaşımın benimsenmesi gereğini ortaya çıkarmıştır. 20 Ekim 1972 Paris Zirvesi ile de ilk kez Topluluk Çevre Politikası oluşturulmuş, bu politikalar birbirini izleyen zamanlar diliminde uygulanmak üzere kabul edilen Çevre Eylem Programlan'yla belirlenmiş ve Topluluk organlarının tüzük, direktif, karar ve tavsiye gibi hukuki işlemlerinden oluşan AT Mevzuatı ile desteklenmiştir. 1 Temmuz 1987'de Tek Avrupa Senedi'nin yürürlüğe girmesiyle çevre ile ilgili düzenlemeler hem ulusal hukukun hem de Topluluk135 Hukuku'nun düzenleme alanına dahil edilmiş, Topluluk Kurucu Antlaşmalarında“Çevre”başlığı altında açık hükümler getirilmiştir. 7 Şubat 1992 tarihli -Avrupa Birliği'ni kuran- Maastricht Antlaşması ile de çevre koruma konusunda mevcut olan faaliyetler daha da genişletilmiştir. Çevre kavramı ve politikaları konusunda tüm Dünyada kaydedilen gelişmeler doğal olarak Türkiye'yi de etkilemiştir. Türkiye'de ilk defa 1982 Anayasası'nda“Çevre Hakkı”na doğrudan yer verilmiş, 1983 yılında da çevreye yönelik özel bir Yasa çıkarılmıştır (2872 sayılı Çevre Yasası). Bu yasa uyarınca çıkarılan yönetmelikler de Yasa'mn uygulama gücünü arttırmıştır. Bir bütünleşme hareketi olan Avrupa Birliği'ne Tam Üye olmak çevre konusu dahil bugüne kadar gerçekleştirilen Topluluk Mevzuatının üye ülke tarafından kabul edilmesini gerektirmektedir. Türkiye 14 Nisan 1987'de Avrupa Topluluğu'na tam üye olmak için başvuruda bulunduğundan tam üyelik sürecinde mevzuatını Topluluk Mevzuatı ile uyumlaştırması gerekecektir. AT Çevre Mevzuatını oluşturan düzenlemelerin bir kısmı henüz Türk Mevzuatına yansımamıştır. Bununla birlikte mevcut Çevre Mevzuatımız AT Çevre Mevzuatı ile benzerlik göstermektedir. Çevre konusunda Türk ve AT Mevzuatları arasında önemli bir uyum sorununun bulunmaması, Türkiye'nin tam üyelik başvurusundan önce çevre korunması ile ilgili Avrupa Topluluğu ve özellikle Federal Almanya Çevre Mevzuatından yararlanmış olmasından kaynaklanmaktadır. Buna karşın Türk Mevzuatında standartlar daha136 düşük tutulmuş, belirlenen standartları uygulamaya geçirecek tedbirler de her zaman öngörülmemiştir. Bu bağlamda Türk Çevre Mevzuatının AT Çevre Mevzuatına uyumunun sağlanması amacıyla yasal düzenlemelerdeki boşlukların giderilmesi, standartarm uyumlaştırılması ve bunları uygulamaya geçirecek idari, teknik düzenlemelerin yapılması, gerekli organların kurulması sağlanmalı, bu çalışmalar yapılırken de Topluluk Katılma Antlaşmalarında öngörülen düzenlemelere uygun hareket edilmesi zorunluluğu gözönünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
137 SUMMARY The environment Issue, which has already become one of the most important problems of the world is an international issue today. Communities, anxiety for future and their will for having a better environment in which people can live today and in Future have put a new environmental understanding on the agenda that people have equal rights as regards taking advantage of sources which environment provides for humanity, that future is common, and that in this understanding interaction between development and environment should be taken into consideration in all relations at national, regional and global levels. The policies that have been developed within the framework of this understanding have been put into aplication by vorious international organizations. One of these organizations is the European Community, today as known the European Union. The Member States of this Community that was established in 1951 by aiming the foundation of a Union in Europe, have agreed that the directives and decisions of the Community must be obeyed. In time, working of the Community has brought into public view the requirement of adaption of a common action in application as regards concerns and problems about environment which in principle had not been included the common policies of the Community's founding Treaties (ECSC-T, EURATOM-T and EEC-T). On October 20,1972 when the Paris Summit was held the Environment Policy of the Community was formed for the first time,138 and in this policy 'Environmental Action Programmes', which were agreed that these programmes could be applied in subsequent periods of time, have been determined. Also, these programmes have been supported by Acuis Communautaire that is made up of legal documents such as regulations, directives, decisions and recommendations. With the entry into force of the Single European Act on July 1, 1987, legal documents were included in both national law and Community law, and clear provisions under the title of“Environment”have been added to the Community's founding Treaties. The activities on the protection of environment were further improved with the Maastricht Treaty, which established the European Union on February 7, 1992. The developments on the concept of Environment and environmental policy which were materialized in the whole world have naturally affected Turkey as well. In Turkey, 'the right to environment' was laid down in the 1982 Constitution, and in 1983 a private Act on Environment was enacted (The Environment Act, Act No. 2872). By-laws which were enacted later in conformity with this Act have increased the application power of this Act. To become a full Member State of the European Union, which is an integration movement, requires the acception of Acquis Communautaire including environment law. Since Turkey submitted its formal application in order to become a full Member state of the139 European Union on April 14,1987, she has to harmonize its legislation (law) with the Union's Acquis Communautaire. Some of the regulations that constitutes European Community's environmental law have not been included into the Turkish law yet. However Turkish law on environment is mostly similar to that of the European Community. That there isn't on important hormanization problem between the Turkish and European Community's environmental laws arises from the fact that Turkish law on environment was prepared by taking into consideration the European Community's and particularly the Federal Republic of Germany's laws on environment. Nevertheless, standards have been laid down at a lower level in the Turkish law, and measurements which will put the standards defined into application have not been envisaged all the time. In this connection in order to harmonize Turkish law on environment with that of the European Community; legal gaps in the Turkish law must be removed, standards must be harmonized, and administrative and technical regulations must be materialized for the application of laws and standards. It must be pointed out that when doing this those regulations taking place in the Community's Founding Treaties should be taken into consideration.