XVI-XVII. yüzyıllardaki Kırgızistan'ın siyasi, ekonomik ve kültür tarihi
Political, economic and cultural history of Kırghizia between the 16 th 17 th centuries
- Tez No: 54506
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Tamara Kabılbekova,“XVI -XVII. Yüzyıllardaki Kırgızistan'ın Siyasi, Ekonomik ve Kültür Tarihi”, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Yaşar Yücel, 163 sayfa. ÖZET Tezimde esas konuya geçmeden önce Kırgız Türkleri' nin tarihine genel bir bakış yaptım ve XVI-XVII. yüzyıllara kadarki tarihine çok kısaca değindim. Kırgızlar' m bu en güçlü dönemlerinde kurdukları Yenisey Kırgız Devleti 'ni inceledim. Kırgız tarihinde XVI. yüzyılın ayrı bir önemi vardır. Bu asırda günümüzdeki Kırgızların tamamen oluştuğunu görmekteyiz. Kırgızlar' m teşekkül etmesinin kaynaklan ikibin yıldan daha eski zamanlara kadar uzanmaktadır ve Merkezi Asya bölgesi ile bağlantılıdır. XVI. yüzyılda Yenisey'de yerli (Dinlin) ve yabancı (Kırgız) boyların karışımı ile yeni etnik birlik Yeniseyli Kırgızlar oluşmuştur. Kırgızlar'ın maddi ve manevi kültürünün ortaya çıkış meselelerinde, komşu ülkeler ve halklar ile olan bağlantılar, toplumun sosyal yapısı, halkın siyasi, savaş ve etnik tarihinin büyük önemi olmuştur. Kırgızlar bir çok Türk ve Moğol dilli halkların, Yakutlar'ın, Tuvalar'ın, Hakaslar'ın, Başkurtlar'ın, Nogaylar'ın, Kalmuklar'ın içine etnik olarak girmişlerdir. Kırgız toplumunun oluşmasında ve onun kendine has kültürünün meydana gelmesinde komşu halkların; Moğollar'ın, Cungarlar'ın, Kıpçaklar'ın, Kimaklar'ın, Uygurlar'ın ve başka etnik grupların etkisi büyük olmuştur. Kırgız halkının meydana gelmesinde iki karayı bağlayan kıtalararası İpek Yolunun etkisi de büyüktür. Kırgız Türkleri 'nin XVI-XVII. yüzyıllarda bağımsızlık için Moğol Hanlariyla ve Cungar Hanlığı ile olan mücadelesi, XVI. yüzyılda Kazak ve Şeybanilerle olan münasebetleri, XVII. yüzyılın birinci yarısında Aştarhan ve Kazak Hanlığı ile münasebetleri gibi konular ele alındı. Zor ve karışık olan Kırgız etnogenezinin tamamen çözülmesi için daha uzun süre araştırılması ve tartışılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
TamaraKabılbekova,“Political, ECONOMIC and Cultural History of Kirghizia Between the 16 th and 17 th Centuries”, Master Thesis, Supervisor. Prof. Dr. Yaşar Yücel, 163 pages. SUMMARY Before I arrived at the main subject in my thesis, I viewed the history of Kirghiz Turks and discussed it briefly up to the 16 th and 17 th centuries. I studied Yenisey Kirghiz State which Kirghiz Turks had founded in that most powerful period of them. 16 th century is a particular time in the Kirghiz history. We realise that the Kirghiz of today completely came into being in that century. The sources of the formation of the Kirghiz date back to more than two thousand years ago and have a connection with the central Asia. In the 16 th century, with the union of the native (Dinlin) and ethnic (Kirghiz) tribes in Yenisey, a new ethnic association, Yenisey Kirghiz association, came into existence. The relationships with the neighbours, the social structure and the history of the politics, the wars and of their ethnic culture had great influence over the occuarence of the culture of the Kirghiz materially and morally. The Kirghiz were involved into many Turkish and Mongolian speaking nations; the Yakut, the Tuva, the Hakas, the Başkurt, the Nogay and the Kalmuk, as an ethnic group. The neighbour peoples; The Mongolian, The Cungar, The Kıpçak, The Kimak, The Uygur, and other ethnic groups had influence on the formation of Kirghiz society and of their authentic culture. The Silk Road which connects two lands is also important in the process. In our study, topics, such as Kirghiz Turks Struggle for independence with Mongolian and Cungar Khanates in the 16 th and 17 th centuries, their relationships with The Cossack and The Şeybani in the 16 th century and with Aştarhan and Cossack Khanates in the firs half ot the 17 th century were dealt with. In order to make the Kirghiz ethnology completely clear -it is a difficult and complex task-, it is necessary to research and discuss it longer. 153