Milli Birlik Komitesi ve 1961 sonrası komite üyelerinin faaliyetleri (1960-1965)
National Unity Committee and activities of members of the committee after 1961 (1960-1965)
- Tez No: 545223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİDE SINMAZ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
27 Mayıs 1960 ihtilali Türk siyasal hayatında, Türkiye'nin sosyal yaşamında derin izler bırakmış ve Cumhuriyetin ilerleyen yıllarında yaşanan siyasi ve sosyal değişimlerde etkisini hissettirmiştir. On yıllık Demokrat Parti iktidarına karşı İhtilali gerçekleştiren Milli Birlik Komitesi, 27 Mayıs 1960 tarihinden 25 Ekim 1961 tarihine kadar Türkiye'nin yönetiminde söz sahibi olmuştur. 1954'ten itibaren ordu içerisinde başlayan çeşitli örgütlenmelerin ortak fikri Demokrat Parti iktidarına son vermektir. Ancak ihtilalden sonraki sürecin şekillenmesi konusunda bu örgütlenmelerin içerisinde bir fikir birliği oluşmamıştır. Gruplardan birisi ihtilali gerçekleştirdikten sonra yönetimin sivillere bırakılması gerektiğini savunurken başka bir grup ise gerekli reformların yerleşmesinden sonra yönetimin sivillere terk edilmesini önermiştir. Sonuçta birinci grubun hakim gelmesiyle beraber Milli Birlik Komitesi, yönetimin sivillere bırakılması için daha hızlı bir çalışma içine girmiştir. 27 Mayıs 1960'tan 25 Ekim 1961'e kadar yönetimde bulunduğu sürede gerçekleştirdiği çeşitli faaliyetlerin yanı sıra Yassıada Yargılamalarıyla Türk siyasi hayatına damgasını vurmuştur. Her ne kadar 25 Ekim'de Meclis'in açılışıyla beraber Milli Birlik Komitesi dağılmış olsa da komite üyeleri Cumhuriyet Senatosu'nun tabii üyeleri olarak varlıklarını sürdürmüşlerdir. Dolayısıyla ihtilali gerçekleştiren askerlerin 1961-1980 yılları arasında Türkiye'nin şekillenmesinde önemli bir rol üstlendikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The Coup of May 27th 1960 has left deep scars in both Turkish political life and social life and became effective in political and social changes in the laters of the Turkish Republic. The National Unity Commitee (NUC) which has carried out the coup against the ten year Democrat Party government and has had a say in governance of Turkey since May 27th 1960 until October 25th 1961. The common idea of varios organizations starting in the army since 1954 to put an end the Democrat Party government. Nevertheless, there was no consensus among these organizations in shaping the process after the coup. While one grouped argued that governance should be left to civil government after the coup, another group recommend that the governace be abandoned after the consolidation of necessary reforms. As a result, the idea of first group was accepted and NUC get started to release governance to civilians. NUC branded on Turkish political life with Yassıada Trials as well as various activity during the period from May 27th 1960 until October 25th 1961. Although NUC was annulled on 25 October 1961 with opening of parliament, ordinary memberships of Republic Senate continued. Therefore, we can say that soldiers who realised the coup, played a significant role between 1961-1980 in shaping Turkey .