Milli Birlik Komitesi dönemi Türk dış politikası
National Unity Committee period Turkish foreign policy
- Tez No: 566008
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARDA BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde, Demokrat Parti iktidarına karşı 1957'den itibaren örgütlenen bir grup asker, gizli cunta faaliyetleri yürütmüşler ve 27 Mayıs 1960 günü askeri darbe ile Türkiye'deki iktidarı ele geçirmişlerdir. Darbe sonrasında, Org. Gn. Cemal Gürsel'in başkanlığında bir hükümet ve üyeleri askerlerden oluşan Milli Birlik Komitesi kurulmuş ve komite, hükümet, 27 Mayıs 1960'dan 15 Ekim 1961'e kadar 1 yıl 8 ay görev yapmışlardır. Bu süre zarfında Türkiye'nin iç ve dış politikasında birçok değişiklik yaşanmıştır. Söz konusu dönemde Dışişleri Bakanlığı görevine Selim Rauf Sarper getirilmiştir. Sarper, görev yaptığı süre boyunca Türkiye'nin diğer ülkeler ile olan ilişkilerinin yönetilmesine öncülük etmiş, darbe sonrası kurulan hükümetin diğer devletler tarafından meşruiyetinin tanınmasında etkin olmuştur. Sarper, Türk Dış Politikasının belirlenmesinde önemli bir karar mercii olmuştur. Darbe sonrasında, Türk dış politikasındaki karar verici kimselerinin, Soğuk Savaş'ın yumuşamaya başladığı bu dönemde izleyecekleri uluslararası veya bölgesel politikaların neler olacağı merak konusu olmuştur.
Özet (Çeviri)
In Turkish Military Forces, a group of soldier who have organized since 1957 against Democrat Party goverment , carried out secret junta activities and captured rulership in Turkey at 27 May of 1960 via military coup. After the coup a government was formed under the leadership of coup leader Cemal Gürsel and also National Unity Committee which consisted of soldiers was formed for retaining governance. Committee and government performed a duty from 27 may of 1960 to 15 september of 1961, a year and 8 mounths. During that period, lots of changings happened in Turkey's external and domestic policies. Selim Rauf Sarper was appointed as a Foreign Affairs Minister. Sarper,while he was in charge, has leaded to direct Turkey's relations with other countries andwas affective at gaining legitimacy for after coup government in the eyes of other states. Moreover Sarper was decision marker, apart from government and committee for determining foreign policy. It had became mystery what after coup government's decision makers are going to do in regional or international policies while cold war soften. At this period, changins in Turkey's foreign policy, reasons and results of this changins were offered to readers in this work with using different sources.