Konya kentinde dikey bahçe uygulamalarının incelenmesi ve değerlendirilmesi
Investigation and evaluation of vertical garden applications in Konya city
- Tez No: 545257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kentleşme ülkemizde ve dünyada yapı alanları ve nüfus artışı gibi olumsuzluklarla birlikte birçok çevre sorununa neden olmaktadır. Bu nedenler yeşil alanları arttırmak ve çevreye doğallık katmak için dikey bahçe tasarımı güzel örneklerden biri olmuştur. Dikey bahçe uygulamalarının sadece estetik açısından değil, fonksiyonellik yönünden de çevreye ciddi katkıları olmuştur. Bu araştırmada, Konya kentinde bulunan dikey bahçe örnekleri yerlerinde fotoğraflanarak incelemiş, park bahçeler müdürlüklerinden konuyla ilgili veriler temin edilmiş, yerli ve yabancı literatür taramaları yapılmıştır. Kullanıcıların memnuniyetinin irdelenmesi amacı ile belirlenen başlıklar altındaki (sosyo-ekonomik yapı, alan kullanımları ve bitkisel elemanlar, bitki türleri) sorularını içeren anket uygulaması gönüllülük esasına göre yapılmıştır. Konya kentin nüfusuna göre evren büyüklüğü hesabı yapılarak, rast-gele seçilen 400 kişiye 28 soruluk anket uygulanmıştır. Veriler üzerine SPSS 20 yazılımıyla ki kare analiz uygulanmıştır. Araştırmanın analiz sonuçlarına göre, Konya kentinde dikey bahçeler estetik unsur olarak algılanmaktadır. Halk tarafından yüksek maliyetli olarak kabul edilmektedir. Yurtdışı uygulamalarına bakıldığında, Konya kentindeki uygulamaların daha başlangıç aşamasında olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Urbanization causes many environmental problems in our country and in the world as a result of negativities such as building areas and population growth. These reasons have been one of the best examples of vertical garden design to increase green spaces and add naturalness to the environment. Vertical gardening applications have made serious contributions not only to the aesthetics but also to the environment in terms of functionality. In this research, vertical garden samples in Konya city were examined by photographing them, data on the subject were obtained from park gardens directorates, and domestic and foreign literature scans were made. The questionnaire including questions about the user satisfaction (socio-economic structure, field uses and plant elements, plant species) was conducted on a voluntary basis. According to the population of Konya city, a total of 28 questions were applied to 400 people selected randomly. Data were analyzed with SPSS 20 software. According to the results of the study, vertical gardens in Konya are perceived as aesthetic elements. It is considered by the public as high cost. Considering the practices abroad, it is seen that the practices in the city of Konya are in the beginning phase.