Fen bilgisi öğretmenlerinin uzaktan eğitim sürecinde devre elemanlarının öğretimine ilişkin konuya özel pedagojik alan bilgilerinin incelenmesi
Investigation of science teacher's pedagogical content knowledge regarding teaching circuit elements during distance education
  1. Tez No: 724588
  2. Yazar: NESLİHAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ AYDIN GÜNBATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
2019'un sonlarında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılan Coronavirüs (Covid-19) pandemisi, dünyanın her yerinde sağlık başta olmak üzere, ekonomik, sosyal ve pedagojik bakımdan çok önemli değişimlere neden olmuştur. Bu pandemiden en çok etkilenen alanlardan biri de eğitim sistemleridir. Dünyadaki bu pandemi nedeniyle, Türkiye'de tüm öğretim kademelerinde yüz yüze eğitime bir süre ara verilmiş ve tüm öğrenciler için açık ve uzaktan eğitim olanakları kullanılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda, Coronavirüs (Covid-19) pandemisinin önemli pedagojik yansımaları da bulunmaktadır. Örgün öğretimde öğretmenlerin pedagojik alan bilgileri üzerine birçok çalışma mevcuttur. Pandemi süreciyle beraber pandeminin eğitime yansımaları üzerine çeşitli bağlamlarda çalışmalar yapılmış ve halen yapılmaya devam etmektedir. Yapılan bu çalışmada uzaktan eğitimde deneyimli fen bilgisi öğretmenlerinin devre elemanlarının sembollerle gösterimi ve devre şeması oluşturma konusunda pedagojik alan bilgileri incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılmış, elde edilen bulgular içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Nitel verilerin analizi sonucunda elde edilen bulgulara göre; fen bilgisi öğretmenlerinin devre elemanlarının sembollerle gösterilmesi ve devre şeması oluşturma konusunda oryantasyonlarında didaktik yönelimin baskın olduğu, daha çok düz anlatım veya soru-cevap yöntemlerine başvurdukları belirlenmiştir. Bunlara ek olarak katılımcılar analoji, gösterimler, devre kurma etkinliği ve sanal laboratuvar etkinliklerini de kullanmışlardır. Öğretmenlerin tamamının konuya özel öğretim yöntemlerinde, kavram yanılgılarının tespit ve giderme yöntemlerinde eksiklikleri olduğu belirlenmiştir. Belirlenen kavram yanılgılarına genel olarak sözel açıklamalar ile cevaplar verilmiştir. Tüm öğretmenler konuya ait kazanımlara genel olarak hâkim olup önceki ve sonraki yıllara ait konulara dikey bağlantılar yapmışlardır. Son olarak, bir öğretmen hariç diğerleri genel olarak soru-cevap yöntemi ile sürekli ölçme ve değerlendirmeler yapmıştır. Konunun doğası gereği eşleştirmeli ve görseller içeren sorular kullanılarak pekiştirme ve biçimlendirici ölçme ve değerlendirme yapmışlardır.
Özet (Çeviri)
The Coronavirus (Covid-19) pandemic, which emerged in Wuhan, China at the end of 2019 and spread rapidly all over the world, has caused very important changes in health, economic, social and pedagogical aspects all over the world. One of the areas most affected by this pandemic is education systems. Due to this pandemic in the world, face-to-face education has been suspended for a while at all education levels in Turkey and open and distance education opportunities have begun to be used for all students. In this context, there are also important pedagogical reflections of the Coronavirus (Covid-19) pandemic. There are many studies on teachers' pedagogical content knowledge in formal education. Along with the pandemic process, studies have been carried out in various contexts on the reflections of the pandemic on education and are still continuing. In the study, the pedagogical content knowledge of the experienced science teachers in distance education about the representation of circuit elements with symbols and creating a circuit diagram was investigated. Case study, one of the qualitative research designs, was used in the study and the findings were analyzed by content analysis method. According to the findings obtained as a result of the analysis of qualitative data; it was determined that the didactic orientation was dominant in the orientation of the science teachers about showing the circuit elements with symbols and creating a circuit diagram. The participants mostly resorted to plain lectures or question-answer methods. It has been determined that all of the teachers have deficiencies in subject-specific teaching methods, methods of detecting and addressing misconceptions. In addition to these, the participants also used analogy, demonstrations, circuit building activity and virtual laboratory activities. It has been determined that all of the teachers have deficiencies in subject-specific teaching methods, methods of detecting and eliminating misconceptions. The identified misconceptions were generally answered with verbal explanations. All teachers have a general command of the acquisitions of the subject and have made vertical connections to the subjects of the previous and following years. Finally, except for one teacher, the others generally made continuous assessments and evaluations with the question-answer method. Due to the nature of the subject, they made reinforcement and formative assessment and evaluation by using paired and visual questions.