Kültürel değerleri açısından edirne el sanatları ve folklorik giyim tarzlarındaki çeşitliliğe bakış
A view at the diversity of edirne handcrafts and folkloric clothing in terms of culturel values
- Tez No: 545260
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM DİNÇELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Halk Bilimi (Folklor), Crafts, Clothing Industry, Folklore
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Edirne ili, Marmara Bölgesi'nin Trakya Bölümünde yer alan, 40-42 derece kuzey enlemleri ile 26-27 derece doğu meridyenleri arasında kalan, yaklaşık 6.300 km2'ye yakın bir alanı kaplamaktadır. Şehrin topraklarını kuzeyde Bulgaristan sınırı, doğuda Kırklareli ve Tekirdağ illeri, güneyde Ege Denizi, batıda Yunanistan sınırları çevrelemektedirler. Kuzey kısımları, Istranca Dağlarının batı kısımlarını da içine alır. Edirne şehri oldukça eski bir yapıya sahip olmasına rağmen, şehrin ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Birçok kaynak Edirne'nin, Trakların en büyük boyu olan Odrisler tarafından kurulmuş olabileceğini ortaya koymaktadır. Edirne, tarihsel süreç içinde coğrafi ve stratejik konumu nedeniyle birçok kültür ve medeniyetin kaynaşma noktası olmuştur. Osmanlı Devleti'ne 92 yıl boyunca başkentlik yapmış şehirde, birçok kültürün izleri görülmektedir. Bu araştırma ile Edirne'nin sahip olduğu kültürel değerlerin ortaya konulması adına bu değerleri tarihsel süreç içerisinde incelemeye çalıştım. Edirne'de görülen el sanatları zenginliğini örnekler göstererek sunmak istedim. Çeşitli illerle karşılaştırmalar yaparak, farklılıkların ortaya çıkmasını hedefledim. Geçmişten günümüze yansıyan bu sanatların tarihsel süreç içinde yaşadığı sorunları ele alarak, çözüm önerileri getirmek istedim. Edirne'ye özgü folklorik giyim ve kuşam çeşitliliğini analiz ederken, şehrin kendi potansiyeli içinde gelişen farklı giyim-kuşam şekillerinin olduğunu gördüm. Bu farklılıklar ışığında Edirne'deki giyim kültürünün beşeri ve ticari yönünü araştırmaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
The province of Edirne covers an area of approximately 6,300 km2, which is located in the Thrace section of the Marmara Region, between the north latitudes of 40-42 degrees and the east meridians of 26-27 degrees. The territory of the city is surrounded by the Bulgarian border in the north, Kırklareli and Tekirdağ in the East, the Aegean Sea in the South, and the Greek borders in the west. Its northern parts include the western parts of the Istranca Mountains. Although the city of Edirne has a very old structure, there is no definitive information about when and by whom the city was founded. Many sources suggest that Edirne may have been founded by Odris, the largest in the Thracians. Edirne has been the fusion point of many cultures and civilizations due to its geographical and strategic location in the historical process. The traces of many cultures are seen in the city that was the capital of the Ottoman Empire for 92 years. With this research, I tried to examine these values in the historical process in order to reveal the cultural values of Edirne. I wanted to tell the richness of the handicrafts seen in Edirne with examples. I aimed to illustrate the differences by making comparisons with various provinces. I wanted to bring solutions to the problems of these arts which have been reflected in the historical process from the past to the present. While analyzing Edirne's folkloric clothing and variety of clothes, I found that the city had different patterns of clothing developing in its own potential. In the light of these differences, I tried to investigate the human and commercial aspects of the clothing culture in Edirne.