Yoksulluğun azaltılmasında para vakıflarının rolu ve Cibuti'de uygulanabilirliği
The role of money foundation in reducing poverty and applicability in Djibouty
- Tez No: 545261
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TANJU DURUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Vakıflar, Osmanlı İmparatorluğu döneminde ortaya çıkmış ve toplum tarafından, ekonomi ve dini açılardan desteklenmiştir. İslam tarihten itibaren çeşitli hedeflerle ulaşmak için vakıflar kurulmuş ve faaliyet göstermiştir. Bunlardan bir tanesi de Para Vakıflarıdır. Para vakıfları oluşturulduğu amaç yoksullukla mücadekle etmektir. Para vakıflar yoksulluğu azaltması rol oynamış ve ekonomik ve toplum hayatına önemli katkılar sağlamıştır. Para vakıflarının faaliyetleri sayesinde devlet ekonomik olarak rahatlatılmıştır. Cibuti'de de böyle benzer bir sistem 2004'te yılında yoksullukla mücadele etmek için sandık zekatı açmıştır. 2004'ten bu yana yetimler, fakirler, göçmenler, eğitimsiz ve sağlıksız olan çocuklar ve insanlara eğitim, sağlık ve destek ilgili yardıma sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Foundation institutions were originated by the Ottoman Empire and supported society, economy and religion. Since Islamic history, foundations have been established and operated to reach various goals. One of them is the money foundations. The purpose of the money foundations is to strugglewith poverty. Money foundations have played a role in reducing poverty and have made significant contributions to economic and social life. Thanks to the activities of the money foundations, the state is economically relieved. In Djibouti, a system of such similarities has opened a crate to fight poverty in 2004. Since 2004, orphans, poor people, migrants, uneducated and unhealthy children and people have provided educational, health and support assistance.