Enformasyon teorisi bağlamında çevrimiçi gazetelerin ziyaretçi trafiği ve ziyaret süresini arttıran yöntemlerin analizi
Analysis of methods to increase visitor traffic and session duration of online newspapers in the context of information theory
  1. Tez No: 545274
  2. Yazar: NAZMİ EKİN VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM SEFA SÜTCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Gazeteler, internet aracılığıyla geçirdikleri değişimle birlikte yeni medya haberciliğine uyum sağlamış ve artık çevrimiçi yayın yapan gazetelere dönüşmüşlerdir. Haberciliğin çevrimiçi ortamda yapılması, onun; yeni medyanın sahip olduğu sayısallık, hipermetinsellik, etkileşimlilik, yayılım, çoklu ortam ve sanallık gibi özelliklerinden yararlanmasına imkân sağlamıştır. Bu imkânlar sayesinde haber ve habercilik, gerek içerik, gerekse de biçimsel olarak basılı yayıncılıktan farklılaşmış ve kendi dinamiklerini oluşturmuştur. Fakat çevrimiçi ortamda yayın yapan bazı gazeteler bu imkânları, haber yayıncılığı ile elde etmekte olduğu gelir dışında daha fazla gelir elde edebilmek amacıyla manipülatif yöntemlere dönüştürerek kullanmaya başlamışlardır. Habere ve haberciye olan güven ile ilgiyi azalttığı düşünülen bu yöntemlere, ziyaretçi trafiği ve ziyaretçi süresini arttırmak için kullanılan yöntemler adı verilmiştir. Haberciliğin özü olan enformasyona ulaşmamızı zorlaştıran bu yöntemleri, enformasyon teorisi bağlamında analiz etmek, çevrimiçi gazetelerde bu yöntemlerle oluşturulan içeriklere ne oranda yer verildiğini tespit etmek ve kullanılan bu yöntemlerin gazeteler arasında farklılık gösterip göstermediğini saptamak çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu kapsamda ülkemizde en fazla takip edilen çevrimiçi gazetelerden olan Hürriyet, Sabah ve Sözcü gazetelerine ait 6.074 haber içeriğinin nitel verileri, içerik analiz yöntemi ile nicel verilere indirgenerek, SPSS sürüm 22.0 istatistiksel veri programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Newspapers adapted to new media journalism in line with the change they underwent via internet and transformed into online newspapers. Journalism online enabled journalism to take advantage of the features of new media such as digitization, hypertextuality, interactivity, propagation, multimedia and virtuality. By means of these features, news and journalism differentiated from print journalism both in the content and the form and generated its own dynamics. Yet, some online newspapers started to take advantage of these features in manipulative ways in order to generate more income than they would have gained only from journalism. These methods which are seen as reducing the confidence and interest in news and the reporter, are called methods used to increase visitor traffic and session duration. The aim of the study is to analyze these methods that make it difficult to reach information which is the core of journalism in the context of information theory, to find out the percentage of the content generated by these methods in online newspapers and to determine if the methods used differ among newspapers. In this context, the qualitative data of 6.074 news content from Hürriyet, Sabah and Sözcü newspapers which are the most followed online newspapers in our country was reduced to quantitative data and analysed by SPSS version 20.0 statistic programme.