Avrupa Birliği'nin enerji politikalarında Avrupa Komisyonu'nun rolüne kurumsalcı bir bakış
An institutionalist perspective to the role of the European Commission in energy politics of the European Union
  1. Tez No: 545275
  2. Yazar: HACER TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDEF EYLEMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Avrupa Birliği (AB) enerji politikaları, enerji iç pazarının tamamlanması ve üye devletlerin dış enerji politikasının uyumu şeklinde iki önemli unsuru içermektedir. Enerji iç pazarının tamamlanması konusunda çalışmalara 1996 yılında başlanmış olup bu kapsamda yıllar içerisinde çeşitli enerji paketleri yayımlanmıştır. Ancak enerji iç pazarının tamamlanması süreci halen devam etmektedir.“Dış enerji politikasının Avrupalılaştırılması”konusunda ise halen Birlik kurumları ve üye devletler arasında mutlak bir fikir birliği oluştuğundan söz etmek mümkün değildir. Bu çerçevede AB'nin kendine has organı olarak bilinen Avrupa Komisyonu ise, enerji politikaları konusunda gerek enerji iç pazarının tamamlanması gerekse dış enerji politikasında tek ses olunması suretiyle Avrupa bütünleşmesinin derinleştirilmesi hususlarında ısrarla çaba göstermektedir. Avrupa Komisyonu tarafından iç ve dış enerji politikalarının oluşturulmasında sıklıkla vurgulanan enerji güvenliği kavramı, AB içinde özellikle 2006 ve 2009 yıllarında Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan kriz sebebiyle enerji arzının kesilmesi sonucunda doğrudan vatandaşların mağduriyet yaşaması ile önem kazanmıştır. Bu çerçevede AB'nin Rusya'ya olan yüksek enerji bağımlılığı enerji güvenliğini tehdit eden en önemli unsurlardan biri olarak Komisyon tarafından enerji politikalarının Birlik seviyesinde ele alınmasını sağlamak amacıyla sıklıkla vurgulanmaktadır. Bu çalışmada Avrupa Komisyonu'nun Birlik'in ortak iç ve dış enerji politikalarının oluşturulmasındaki rolü yeni kurumsalcılık teorisi çerçevesinde incelenmiş ve özellikle enerji alanında yaşanan tarihsel gelişmeler ve söz konusu gelişmelerin yaşanmasında Komisyon'un etkisi ele alınmıştır. Gerek doğrudan Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan belgeler, gerekse ikincil kaynaklar kullanılmak suretiyle çalışmada, Birlik enerji politikalarının bütünleştirilmesi konusunda temel itici gücün Avrupa Komisyonu olduğu savı araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy politics of the European Union includes two different essential issues as completion of the internal energy market and harmonization of the member states' external energy policy. The efforts on the completion of internal energy market commenced in 1996, and in this regard various energy packages have been published. However, the process for the completion of internal energy market still continues. In the context of“Europeanization of the external energy policy”, it is not possible to mention about any consensus between the Union institutions and member states. In this regard, the European Commission which is known as the sui generis institution of the European Union persistently makes an endeavour in order to deepen integration in energy politics through completing the internal energy market and becoming one voice in the external energy policy. The notion of energy security that is often emphasized by the European Commission with regard to the internal and external energy policies has gained further importance in the European Union when the citizens directly suffered from the cut off in energy supply as a result of the crisis between Russia and Ukraine in 2006 and 2009. Within this framework, the Union's high energy dependence on Russia is often underlined by the Commission as one of the most significant factors which threat the energy security in order to ensure that energy policy is handled at the Union level. In this study, the role of the European Commission in conducting the common internal and external energy policies is examined within the context of new institutionalism theory, and historical developments and the impact of the Commission on these developments are particularly discussed. In the study, the argument setting the European Commission as the main driving force in the harmonization of the Union energy policies is investigated by means of using both the documents directly prepared by the European Commission and secondary sources.