Ordu ili Gürgentepe ilçesinde yetiştirilen çakıldak fındık çeşidinde klon seleksiyonu
Clonal selecetion of cakildak hazelnut cultivar in Gurgentepe (Ordu) district
  1. Tez No: 545285
  2. Yazar: MELİH ÇAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İSLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma Ordu ili Gürgentepe ilçesinde yetiştirilen Çakıldak fındık çeşidinin üstün özelliklere sahip klonlarını belirlemek amacı ile 2016 ve 2017 yıllarında yürütülmüştür. Çalışmada toplam 293 klon incelenmiştir. Tüm veriler değerlendirildiğinde ortalama verim 44.33 g/bitki ile 282.79 g/bitki, çotanaktaki meyve sayısı 1.54 adet ile 3.44 adet, kabuklu meyve ağırlığı 1.17 g ile 2.27 g, iç ağırlığı 0.72 g ile 1.23 g, iç oranı %45.19 ile %59.73, kabuk kalınlığı 0.66 mm ile 1.01 mm, göbek boşluğu 1.31 mm ile 3.59 mm, kabuklu meyve iriliği 14.98 ile 18.73, iç meyve iriliği 11.31 ile 14.27, kusurlu meyve oranı %0.60 ile %38.24 arasında belirlenmiştir. Ayrıca seçilen klonlarda yağ oranı %50.50 (G53-1) ile %60.88 (G1-3) ve protein oranı %15.10 (G37-2) ile %20.70 (G33-2) arasında değişiklik göstermiştir. Tartılı derecelendirme sonucunda G1-3, G50-3, G53-1 nolu klonlar seçilmiştir. G20-3 nolu klon çotanaktaki meyve sayısı, G22-2 iç oranı, G33-2 göbek boşluğu, G36-1 meyve iç ağırlığı, G46-1 kabuk kalınlığı, G51-1 dolgun iç oranı ve kusurlu meyve oranı yönünden ümitvar olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the promising clones of Çakıldak hazelnut cultivar grown in Gürgentepe district of Ordu province, in 2016 and 2017 years. In the study was investigated 293 clones. When all data were evaluated and determined between 44.33 g/plant and 282.79 g/plant for yield, 1.54 and 3.44 number of nut per cluster, 1.17 g and 2.27 g for nut weight, 0.72 g and 1.23 g for kernel weight, 45.19% and 59.73% for kernel percentage, 0.66 mm and 1.01 mm for shell thickness, 1.31 mm and 3.59 mm for kernel cavity, 14.98 and 18.73 for nut size, 11.31 and 14.27 for kernel size, 0.60% and 38.24% for defective nut. Also, In promising clones were oil ratio between 50.50% (G53-1) and 60.88% (G1-3) protein ratio was 15.10% (G37-2) and 20.70% (G33-2). In result of study, G13, G20-3, G22-2, G33-2, G36-1, G37-2, G38-2, G46-1, G50-3, G51-1 ve G53-1 clones were selected as promising.