Ordu ilinde fındık kurdunun [Curculio nucum L. (Coleoptera: Curculionidae)] zarar oranının tespiti
Determination of the damage rate of hazelnut weevil [Curculio nucum L. (Coleoptera: Curculionidae)] in Ordu province
- Tez No: 977158
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL TUNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Fındık kurdu [Curculio nucum L. (Coleoptera: Curculionidae], Türkiye'de fındığın en önemli zararlılarından biridir. Bu çalışma, 2023 yılında fındık bahçelerinde fındık kurdunun zarar oranını belirlemek amacıyla Türkiye'nin Ordu ilinin 19 farklı ilçesinde yürütülmüştür. Hasat zamanından hemen önce 160 farklı lokasyonun her birinden yaklaşık 500'er adet fındık örneği alınmıştır. Çalışma süresince toplam 79.382 adet meyve örneklenerek zarar oranlarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Fındık kurduna atfedilebilecek iki farklı zarar türü çalışmada ele alınmıştır; 1). Dolaylı zarar, içsiz fındıklar (tip a = Sarıkaramuk; erken dökülmüş, açık kahverengi renkte ve dip kısmı küçülmüş fındıklar) ve (tip b = karakaramuk; iyi gelişmiş ve gri-siyah renkli fındıklar) dır .2) Doğrudan zarar, larva beslenmesiyle fındıklara zarar verilmesidir. Dolaylı zarar tipi (a) şu şekildedir; Akkuş'ta %1.89, Altınordu'da %1.33, Aybastı'da %2.86, Çamaş'ta %0.91, Çatalpınar'da %0.68, Çaybaşı'nda %2.73, Fatsa'da %3.38, Gölköy'de %1.72, Gülyalı'da %1.33, Gürgentepe'de %1.01, İkizce'de %1.01, Kabadüz'de %1.20, Kabataş'ta %1.48, Korgan'da %1.13, Kumru'da %1.98, Mesudiye'de %3.90, Perşembe'de %2.25, Ulubey'de %2.55 ve Ünye'de %2.19. Ordu ili için ortalama hasar tip (a) oranı %1.89 olarak belirlendi. Dolaylı zarar tipi (b) ise şu şekildedir; Akkuş'ta %5.24, Altınordu'da %2.91, Aybastı'da % 1.55, Çamaş'ta % 1.48, Çatalpınar'da %2.92, Çaybaşı'nda %1.60, Fatsa'da %4.27, Gölköy'de %3.67, Gülyalı'da % 2.39, Gürgentepe'de %1.64, Gürgentepe'de %1.68, İkizce'de %1.50, Kabadüz'de %1.51, Kabataş'ta %1.51, Korgan'da %1.17, Kumru'da %1.95, Mesudiye'de %1.60, Perşembe'de %5.23, Ulubey'de %1.78 ve Ünye'de %2.60 oldu. Ordu ili için ortalama hasar (b) oranı %2.52 olarak belirlendi. Fındık kurdunun fındık içerisindeki larva beslenmesinden kaynaklanan doğrudan zararı ise şu şekildedir: Akkuş'ta %0.93, Altınordu'da %0.01, Aybastı'da %0.42, Çamaş'ta %0.00, Çatalpınar'da %0.00, Çaybaşı'nda %0.31, Fatsa'da %0.08, Gölköy'de %0.00, Gülyalı'da %0.00, Gürgentepe'de %0.00, İkizce'de %0.54, Kabadüz'de %0.20, Kabataş'ta %0.83, Korgan'da %0.77, Kumru'da %0.62, Mesudiye'de %0.00, Perşembe'de %0.80, Ulubey'de %0.05 ve Ünye'de %0.10. Ordu ilinin geneli için fındıklarda ortalama larva hasar oranı %0.29 olarak belirlendi. Özellikle doğrudan zarar, fındık bahçelerindeki fındık kurdunun zararlı statüsünün kanıtı olarak değerlendirilmiş, ancak şaşırtıcı bir şekilde elde edilen zarar oranları beklenenden çok daha düşük çıkmıştır. Son zamanlarda diğer illerde yapılan bazı çalışmalarda da benzer düşük zarar oranları gözlemlendiğinden, bu böceğin mevcut zararlı statüsünü değerlendirmek için fındık yetiştiriciliği yapılan farklı illerde uzun vadeli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Hazelnut weevil [(Curculio nucum L. (Coleoptera: Curculionidae)] is one of the most important pests of hazelnut in Türkiye. This study was carried out in 19 different districts of Ordu province of Türkiye in order to determine the damage ratio of hazelnut weevil in the hazelnut orchards in 2023. Approximately 500 nuts were sampled from each of 160 different locations just before the harvest time. During the study totally 79.382 fruits were sampled and examined to assess the damage ratios. Two different type of damage those can be attributed to hazelnut weevil were considered in the study; 1) Indirect damage, including nuts without kernel (type a=prematurely dropped nuts that light brown in color and shrinked at the bottom) and (type b=well-developed in size and grey-black in color nuts), 2) Direct damage, the nuts were damaged by larval feeding.) Indirect damage type (a) were as follows; 1.89% in Akkuş, 1.33% in Altınordu, 2.86% in Aybastı, 0.91% in Çamaş, 0.68% in Çatalpınar, 2.73% in Çaybaşı, 3.38% in Fatsa, 1.72% in Gölköy, 1.33% in Gülyalı, 1.01% in Gürgentepe, 1.01% in İkizce, 1.20% in Kabadüz, 1.48% in Kabataş, 1.13% in Korgan, 1.98% in Kumru, 3.90% in Mesudiye, 2.25% in Perşembe, 2.55% in Ulubey and 2.19 in Ünye.The average damage type (a) ratio for Ordu province was determined to be 1.89%. Indirect damage type (b) were as follows; 5.24% in Akkuş, 2.91% in Altınordu, 1.55% in Aybastı, 1.48% in Çamaş, 2.92% in Çatalpınar, 1.60% in Çaybaşı, 4.27% in Fatsa, 3.67% in Gölköy, 2.39% in Gülyalı, 1.64% in Gürgentepe, 1.68% in İkizce, 1.50% in Kabadüz, 1.51% in Kabataş, 1.17% in Korgan, 1.95% in Kumru, 1.60% in Mesudiye, 5.23% in Perşembe, 1.78% in Ulubey and 2.60% in Ünye. The average damage type (b) ratio for Ordu province was determined to be 2.52%. Direct damage of Hazelnut weevil caused by larval feeding inside the nuts was determined as follows: 0.93% in Akkuş , 0.01% in Altınordu, 0.42% in Aybastı, 0.00% in Çamaş, 0.00% in Çatalpınar, 0.31% in Çaybaşı, 0.08% in Fatsa, 0.00% in Gölköy, 0.00% in Gülyalı, 0.00% in Gürgentepe, 0.54% in İkizce, 0.20% in Kabadüz, 0.83% in Kabataş, 0.77% in Korgan, 0.62% in Kumru, 0.00% in Mesudiye, 0.80% in Perşembe, 0.05% in Ulubey and 0.10% in Ünye. The overall mean larval damage ratio on nuts for Ordu province was determined to be 0.29%. Particularly direct damage was considered as evidence of pest status of hazelnut weevil in the orchards, surprisingly damage ratios obtained were much lower than anticipated. Since similar low damage ratios were observed lately in some other studies in other provinces, long term studies covering different hazelnut growing provinces are needed to assess the current pest statue of this insect.