Türkiye su ürünleri yetiştiricilik sektöründe çalışan dalgıçların iş güvenliğinin artırılması ve eğitim standartlarının geliştirilmesi
Improving the occupational safety and training standards of the divers occupied in the turkish aquaculture industry
- Tez No: 545337
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ALİ GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yetiştiricilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
24 Ocak 2007 tarihinde Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından“Denizlerde Balık Çiftliklerinin Kurulamayacağı Hassas Alan Niteliğindeki Kapalı Koy ve Körfez Alanlarının Belirlenmesine İlişkin Tebliğ”resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş, Temmuz 2015'te ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı“Çevresel Açıdan Sürdürülebilir Çevre Dostu Balık Çiftlikleri Sisteminin Oluşturulması Kılavuzu”nu yayınlamıştır. Bahse konu yönetmelik ve kılavuz doğrultusunda balık çiftliklerinin kurulabileceği alanlar kıyı şeridinden uzaklaşmakta ve denizin daha derin olduğu alanlar haline gelmektedir. Bu durumun sektörde daha nitelikli dalgıçların istihdam edilmesi zorunluluğunu doğuracağından hareketle bu çalışmada, ülkemizde yürürlükte olan dalgıçlıkla ilgili yasal mevzuat incelenmiş ve bunların, yabancı ülkelerdeki dalgıçlıkla ilgili yasal mevzuatlar ve uluslararası kuruluşlar tarafından benimsenmiş dalgıçlık standartları ile karşılaştırması yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, su ürünleri yetiştiricilik sektöründe çalışan dalgıçların eğitim standartları ile iş güvenliklerinin artırılmasına yönelik önermelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
“Notification on the Determination of the Bays and Gulfs of the Sensitive Areas for Fish Farms”was published in the official gazette by Ministry of Environment and Forestry and came into force on 24 January 2007,“Guidelines for Establishing a Sustainable Environmentally Friendly Fish Farms System”was published by Ministry of Environment and Urbanization in July 2015. In accordance with these notification and guidelines, the areas where the fish farms can be established move away from the coastline and become areas where the sea is deeper. This situation will lead to the necessity of employing more qualified divers in the sector. In reference to that, in this study, national legal regulations about diving are reviewed and compared with the other national legal regulations and standards of international organizations. As a result of the study, proposals are made to improve the occupational safety and training standards of the divers occupied in the aquaculture industry.