Çukurova bölgesi koşullarında farklı zamanlarda ekimi yapılan Brüksel lahanalarında bitki gelişimi, verim ve baş kalitesi
Plant growth, yield and sprout quality in Brussels sprouts sownedin different periods in Cukurova region conditions
  1. Tez No: 545338
  2. Yazar: İBRAHİM BURAK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada üç farklı Brüksel lahanası çeşidinin Çukurova Bölgesi koşullarında farklı zamanlarda ekimleri yapılarak bitki gelişimi, verim ve baş kalitesi araştırılmıştır. Araştırmada Franklin Fı, Maximus Fı ve Divino Fı Brüksel lahanası çeşitlerinde 4 farklı ekim ve dikim zamanının (1. dönem: 15/06/2018-16/07/2018; 2. dönem: 30/06/2018-31/07/2018; 3. dönem: 16/07/2018-16/08/2018; 4. dönem: 31/07/2018-31/08/2018) aylık ölçümlerle (05/10/2018, 05/11/2018, 05/12/2018, 05/01/2019 ve 05/02/2019) bitki boyu (cm), ana gövde çapı (mm) ve yaprak sayısına (adet/bitki) etkileri ile verim (g/m2), baş sayısı (adet/bitki), baş ağırlığı (g), baş çapı (mm), baş yüksekliği (mm), baş çevresi (cm), baş hacmi (ml) ile içsel kaliteparametreleri olan C vitaminine (mg/100 g), antioksidan kapasitesine [μmol trolox equivalents (TE)/g] ve toplam fenolik madde miktarına [mg gallik asit ekivalent (GAE)/100 g] etkileri incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre; bitki boyu, ana gövde çapı ve yaprak sayısı açısından Maximus Fı çeşidi, diğer çeşitlere göre daha uzun, daha kalın ve daha fazla yapraklı olarak tespit edilmiştir. Verim ve baş sayısı açılarından Maximus Fı çeşidinin, diğer çeşitlerden hem daha verimli, hem de daha fazla başa sahip olduğu kaydedilmiştir. Baş ağırlığı, baş çapı, baş yüksekliği, baş çevresi ve baş hacmi açılarından Maximus Fı çeşidinin, diğer Brüksel lahanası çeşitleri olan Franklin Fı ve Divino Fı çeşitlerinden daha üstün olduğu gözlenmiştir. Ekim zamanları değerlendirildiğinde; 1. dönemin, diğer dönemlere göre hem verim, hem de baş özelliklerinde daha elverişli olduğu kaydedilmiştir. C vitamini, antioksidan kapasitesi ve toplam fenolik madde miktarı içeriğinde ise Franklin Fı çeşidinin, diğer çeşitlere göre daha yüksek oranlara sahip olduğu, geç dikimlerin de daha fazla besin içeriğine sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, plant growth, yield and sprout quality were investigated by planting at three different periods in three different Brussels sprout varieties in Çukurova Region. In the study, 4 different sowing and planting times (1st sowing-planting dates: 15/06/2018-16/07/2018; 2nd sowing-planting dates: 30/06/2018-31/07/2018; 3rd sowing-planting dates: 16/07/2018-16/08/2018; 4th sowing-planting dates: 31/07/2018-31/08/2018) of Franklin Fı, Maximus Fı and Divino Fı Brussels sprouts were determined plant height (cm) with monthly measurements (05/10/2018, 05/11/2018, 05/12/2018, 05/01/2019 and 05/02/2019), main shoot diameter (mm) and number of leaves (leave/plant) yield (g/m2), number of sprout (number/plant), sprout weight (g), sprout diameter (mm), sprout height (mm), sprout circumference (cm), sprout volume (ml). The effects of vitamin C (mg/100 g), antioxidant capacity [μmol trolox equivalents (TE)/g] and total phenolic content [mg gallic acid equivalent (GAE)/100 g] were also investigated. According to the research results; plant height, main shoot diameter and number of leaves, were found to be longer, thicker and more leafy than other varieties in Maximus Fı. The yield and number of sprout were recorded to be more efficient in Maximus Fı variety than other varieties. Maximus Fı was superior to other Brussels sprout varieties, Franklin Fı and Divino Fı in terms of sprout weight, sprout diameter, sprout height, sprout circumference and sprout volume. When the planting times were evaluated, it was recorded that the 1st period was more suitable both in terms of yield and sprout characteristics compared to other periods. In the content of vitamin C, antioxidant capacity and total phenolic content, Franklin Fı has higher rates than other varieties and late plantings have more nutrient content.