Perkütan hepatik perfüzyon ile kemosaturasyon işleminin orta-uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of long term results of chemosaturation with percutaneous hepatic perfusion
- Tez No: 545353
- Danışmanlar: PROF. DR. BORA PEYNİRCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada alternatif tedavi seçenekleri tüketilmiş“karaciğer metastazı”bulunan hastalarda perkütan hepatik perfüzyon ile kemosaturasyon tedavisinin teknik özelliklerinin, etkinliğinin, yan etkilerinin ve sağ kalım üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Mart 2016 – Şubat 2017 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Radyoloji Anabilim Dalı Vasküler Girişimsel Radyoloji bölümünde perkütan hepatik perfüzyon ile kemosaturasyon yapılan 2'si üveal melanom ve 1'i kolorektal karsinom tanılı 3 hasta dahil edildi. Tedavi özellikleri, klinik bulgular ve tedavi öncesi ve sonrasında görüntüleme bulguları ile laboratuvar sonuçları değerlendirildi. Bulgular: Her hastaya 2 seans olmak üzere toplam 6 seans perkütan hepatik perfüzyon işlemi yapılmış olup teknik başarı oranı 100%'dür. Ortalama melfalan dozu 190.8 mg olup ortalama infüzyon süresi 29.8 dakikadır. İşlem sonrası hastanede yatış süresi ortalama 3.3 gün olup tedavi ilişkili mortalite görülmemiştir. Tedavi seansları sonrası 2 hastada kısmi yanıt ve 1 hastada stabil hastalık görülmüş olup ilk seans işlem sonrası ortalama karaciğer progresyonsuz sağ kalım süresi 43 hafta ve genel sağ kalım ortalama 63.6 hafta idi. Sonuçlar: Perkütan hepatik perfüzyon ile kemosaturasyon karaciğer dominant metastazı bulunan üveal melanom ya da kolorektal kanserli hastalarda alternatif tedavi yolları tüketildikten sonra güvenle kullanılabilecek bir lokal-bölgesel tedavi yöntemidir. Çalışmamızda başka tedavi şansı bulunmayan metastatik olgularda 63.6 hafta sağ kalımın düşük toksisite ile sağlanabildiği gösterilmiştir. Perkütan hepatik perfüzyon ile kemosaturasyonun tedavi basamaklarındaki yerinin ve diğer kanser türlerinin tedavisindeki etkinliğinin değerlendirilebilmesi için geniş prospektif çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study to evaluate technical specifications, efficacy, safety and impact on survival of chemosaturation with percutaneous hepatic perfusion in patients with liver metastasis in whom all the alternative treatments were failed. Material and Method: Three patients with hepatic metastasis who underwent percutaneous hepatic perfusion between March 2016 – February 2017 were included in this study. Two of the patients had uveal melanoma and other patient had colorectal carcinoma. Patient and treatment characteristics, clinical findings, imaging and laboratory results were evaluated. Results: Three patients had a total of six procedures with two for each. The technical success rate was 100% and the mean melphalan dose was 190.8 mg. No procedural death was observed. Patients were hospitalized for a mean of 3.3 days after procedures. Grade 3 and 4 complications were seen after 50% and 33.3% of procedures, respectively. Two patients showed partial response and other patient showed stable disease after procedures, and mean hepatic progression-free survival was 43 weeks. Overall survival from the first procedure was 63.6 weeks in our cohort. Conclusions: Our results show chemosaturation with PHP offers a promising minimally invasive treatment option in uveal melanoma or colorectal carcinoma patients with unresectable liver metastases. In our study, percutaneous hepatic perfusion had a survival of 63.8 weeks in salvage therapy of advanced stage metastatic disease which progressed after all other alternative treatments. It is a relatively safe procedure and its toxicities can be manageable with close surveillance and appropriate medical therapies.