Mersin Körfezi'nden izole edilen Aeromonas ve Pseudomonas cinsi bakterilerin antibiyotik ve ağır metal dirençliliğinin araştırılması
The investigation of antibiotic and heavy metal resistance of the aeromones and pseudomones isolated from Mersin Gulf
- Tez No: 545359
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜLNAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada Mersin Körfezi'nden izole edilen Pseudomonas ve Aeromonas bakterilerinin antibiyotik ve ağır metal dirençlilik düzeyleri belirlenmiş. Tetrasiklin antibiyotiğine dirençli bakterilerinde dirençlilik mekanizması tanımlanmıştır. Dört mevsimde çalışma boyunca toplamda 340 bakteri izole edilmiştir. Bu izolatların 94 tanesi Aeromonas türü, 186 tenesi Pseudomonas türü bakteri olarak tanımlanmıştır. Antibiyotik test sonuçlarına göre, Pseudomonas ve Aeromonas için en yüksek antibiyotik dirençliliği Tetrasiklin ve Kanamisin antibiyotiklerine karşı sırasıyla% 76.9 ve% 91.3 olarak tespit edilmiştir.Pseudomonas ve Aeromonas bakterilerinin Kadmiyum, Kurşun, Bakır ve Nikel ağır metallerine karşı dirençlilik düzeyleri belirlenmiş. Esherichia coli K-12 bakterisi referans suş olarak kullanılmıştır. Ağır metal test sonuçlarına göre Pseudomonas bakterileri Kadmiyum'a %71.5, Nikel'e %69.35, Bakır'a %67.2 ve Kurşun'a %23.65'i direçli olarak belirlenmiştir. Aeromonasbakterileri Kadmiyum ve Nikel'e %79.78'i, Bakır'a %78.72'si, Kurşun'a ise %19.14'ü dirençli olarak belirlenmiştir. Tetrasikline karşı dirençli Pseudomonas bakterilerinden 17, Aeromonas bakterilerinden 13 tane rastgele seçilen izolatlarda Tet A, B, C, D, E, M, W ve X gen kasetleri taraması yapılmıştır. Tet A, B, C, D, E, M, W ve X gen kasetleri taraması sonucunda sırası ile 16, 13, 14, 14, 11, 7, 11 ve 5 Pseudomonas bakterisi ve yine sırası ile 11, 9, 9, 10, 7, 7, 8 ve 5 Aeromonas bakterisi pozitif olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, antibiotic and heavy metal resistance were determined of Pseudomonas and Aeromonas bacteria isolated from the Bay of Mersin. The resistance mechanism of tetracycline antibiotic resistant bacteria has been described. In four seasons, 340 bacteria were isolated. These isolated bacteria were identified as 94 Aeromonas species and 186 Pseudomonas species.According to antibiotic test results, the highest antibiotic resistance was determined to Tetracycline and Kanamycin antibiotics as 76.9% and 91.3% for Pseudomonas and Aeromonas, respectively.The heavy metal resistance levels of Pseudomonas and Aeromonas bacteria to Cadmium, Lead, Copper and Nickel were determined and Esherichia coli K-12 bacteria was used as reference strain. According to heavy metal test results, Pseudomonas bacteria were determined as rezistance as 71.5% to Cadmium, 69.35% to Nickel, 67.2% to Copper and 23.65% to Lead. The Aeromonas bacteria were determined as rezistance as 79.78% to Cadmium and Nickel, 78.72% to Copper and 19.14% to Lead. Thirteen of Pseudomonas bacteria and 13 from Aeromonas bacteria which was randomly selected resistant to Tetracycline antibiotic. In these bacteria, Tet A, B, C, D, E, M, W and X gene cassettes were screened. According to gene cassettes screening of Tet A, B, C, D, E, M, W and X were positive as 6, 13, 14, 14, 11, 7, 11 and 5 for Pseudomonas bacteria and 11, 9, 9, 10, 7, 7, 8 and 5 for Aeromonas bacteria were determined as positive, respectively.