Farklı dolgu malzemeleri kullanılarak PVC ve atık PVC esaslı tahta kompozit üretimi
Pvc and waste PVC based wood composite production by using different filler materials
  1. Tez No: 545362
  2. Yazar: AHMET HAYRULLAH SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TEMİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez çalışmasında; farklı dolgu malzemeleri kullanılarak üretilen PVC kompozitlerin mekanik ve fiziksel özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla PVC kompozitte kullanılan kalsit dolgusu yerine %25 ve %50 oranlarında barit, bor cevher atığı, cam tozu, kuvars, Afşin-Elbistan uçucu külü, yüksek fırın cürufu, perlit, pomza, diatomit ve vermikülit katkıları ikame edilmiştir. Ayrıca atık PVC'nin mühendislik özelliklerine etkisini incelemek için saf PVC'den %25 ve %50 oranlarda ikame edilmiştir. Üretilen PVC kompozitlerin birim hacim ağırlığı, 2, 24, 48, 168 saatlik su emme oranı, ultrasonik ses geçiş hızı, ısı iletim katsayısı, lineer soğurma katsayısı, TS EN 13501-1'e göre yangına mukavemet sınıfı belirlenmiş, UL 94 yanma testi ve taber aşınma testi gibi fiziksel testler uygulanmıştır. Aynı zamanda bu kompozitlerin mekanik özelliklerinin değerlendirilmesi kapsamında eğilme ve çekme dayanımı, elastisite modülü, yüzeye dik ve yüzeye paralel çekme vida tutma gücü ve izod darbe dayanımı testleri uygulanmıştır. Ayrıca TGA ve SEM analizleri yapılarak detaylı incelemelerde bulunmuştur. Yapılan çalışmada barit katkılı PVC kompozit örneği mekanik ve fiziksel testlerde en iyi değerler verdiği deneysel olarak gözlenmiştir. Ancak ısı iletim katsayısı en yüksek değere sahip olduğu görülmüştür. Kullanılan katkıların PVC kompozit üretiminde dolgu malzemesi olarak kullanılmasının uygunluğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, physical and mechanical properties of PVC composites produced with different filler materials were investigated. For this purpose, instead of the calcite filler in the PVC composites, barite, boron ore wastes, glass powder, quartz, Afşin-Elbistan fly ash, ground granulated blast furnace slag, perlite, pumice, diatomite and vermiculite were used 25% and 50% by weight. Besides, in order to investigate the effect of waste PVC on engineering properties, 25% and 50% of pure PVC were substituted. Unit weights, 2, 24, 48, 168 hours water absorption values, ultrasonic pulse velocities, thermal conduction coefficients, linear absorption coefficients and fire resistance class according to TS EN 13501-1 were determined and UL 94 burning tests and taber abrasion tests were subjected as physical tests. At the same time, in order to determining the mechanical properties of the composites, bending and tensile tests, Young modulus, parallel and perpendicular screw withdrawal strength and izod impact strength tests were performed. Besides, detailed investigations were performed by TGA and SEM investigations. In the study, barite added PCV composites were shown the best experimental results. But, thermal conduction coefficient of the composite was the maximum. It is exhibited that the additive used in the study are appropriate as filler materials for PVC composite production.