1990'lardan 2000'lere Türkiye'nin toplumsal dönüşümüne yeniden bakmak: Açık toplum inşası
Revising Turkey's social transformation from 1990s to 2000s: building open society
  1. Tez No: 545466
  2. Yazar: HASAN KARTALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM BİRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türk modernleşmesi yaklaşık bir buçuk asırlık bir geçmişe sahiptir. Dönemsel politikalardan doğrudan etkilenerek toplumsal inşa sürecinde de etkin bir rol almıştır. Özellikle 1980'lerde liberal ekonomiye geçişle ve 1990'larda sınıfsal, ekonomik, kültürel yapıda ve anlayışta yoğun bir değişim gerçekleşmiştir. Ortak inanış, 1990'larda, kent toplumunun daha belirgin hale gelmesiyle, ulusal kimliğe entegre olmak yerine, kabuğunu kırmak isteyen, tüketimci ve sınıfsal yükseliş arayan yeni bir sosyal yapının ortaya çıktığı yönündedir. Bu durum, toplumsal hareketler, yerel kimlikler ve ortaya çıkan kültürlerle daha belirgin hale gelmiştir. 2000'li yıllar ise kitlesel düzeyde yoğun sınıfsal geçişlerin yaşandığı ve tüketimciliğin arttığı dönem olarak dikkat çekmektedir. Bu çalışmada 1990'ların Türkiye'sinde yaşanan toplumsal olgular için tüketim toplumu, mekânsal ayrışma yeni toplumsal hareketler temelinde yol gösterici olduğu düşünülen Popper'ın 'açık toplum' kavramı bir çözümleme aracı olarak kullanılmıştır. Böylelikle 1980'lerden 2000'li yıllara kadar olan sürecin Türkiye'de şeffaf, denetlenebilir ve bireysel özgürlüğe önem veren bir açık toplum örneği olup olmadığı sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish modernization has a history of about one and a half centuries. It was directly influenced by the periodic policies and took an active role in the social construction process. By adopting liberal economy in the 1980s and 1990s, there has been an intense change in class, economic, cultural structure and understanding. The common belief is that in the 1990s, when the urban society became more evident, there emerged a new social structure who, instead of being integrated into national identity, wanted to break its crust, were consumerist and sought class rise. This became more visible through social movements, local identities and cultures emerged. As for the 2000s, it is noteworthy that these were the years when there were large class transitions and increased consumerism. In this study, Popper's 'open society' concept, which is thought to be guiding to understand the social phenomenon experienced in Turkey in the 1990s, was used as an analysis tool. For this analysis, certain terms such as consumer society, spatial segregation and new social movements were investigated. Thus, the process from 1980's to 2000's in Turkey have been investigated in terms of whether it is an example of open society which gave importance to individual freedom, transparent, inspectable.